Kilkadziesiąt złotych może uratować Ci życie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 11:46
Warto zrobić badania na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C. To choroba bez objawów, a potencjalnie śmiertelna. Wstępny test kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Audio
  • W Jedynce goszczą Waldemar Halota, przewodniczący polskiej grupy ekspertów HCV i Agnieszka Kowalska, żona Macieja Kozłowskiego, aktora zmarłego z powodu HCV
Kilkadziesiąt złotych może uratować Ci życie
Foto: sxc.hu

Według ekspertów w Polsce zetknęło się z wirusem HCV, zwanym cichym zabójcą, ponad 700 tysięcy osób, to jest około 2 procent populacji. Na świecie zakażonych jest 200 mln osób.  W Europie co roku ginie 86 tysięcy osób z jej powodu. W Polsce do 80 procent zakażeń przez krew dochodzi w placówkach medycznych, często przy drobnych zabiegach. Kto ich nie przechodzi? Dlatego test powinien zrobić właściwie każdy.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest zakażony? Waldemar Halota, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV zapewniał w Jedynce, że diagnoza jest bardzo prosta. W pierwszym etapie należy pobrać krew i przeprowadzić testy. Okaże się wówczas, czy we krwi są obecne przeciwciała wirusa HCV. Drugie badanie ustala obecność kwasów nukleinowych wirusa HCV. Jeśli ich nie ma, to znaczy, że zakażenie ustąpiło, co się czasami zdarza. Jeśli są, to świadczy o chorobie.

Mimo skali problemu, testy nie są bezpłatne. Nie są jednak drogie: wstępne badanie kosztuje 20-40 złotych. Drogie jest za to leczenie, na przykład terapia trójlekowa, która znacznie podnosi skuteczność leczenia. Eksperci chcą, żeby takie leki znalazły się w programach terapeutycznych.  

Agnieszka Kowalska, żona aktora Macieja Kozłowskiego, zmarłego z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zaznacza, że można żyć z tą chorobą długo i nie dostrzegać żadnych objawów. Chorobie jej męża poświęcona będzie książka, ”Na mnie już czas”, która niedługo ukaże się w księgarniach. Aktor dowiedział się o chorobie, gdy udział w kampanii krwiodawstwa. W standardowym badaniu krwi antyciała wirusa HCV nie są badane.

Posłuchaj audycji!

agkm

Czytaj także

Magazyn Medyczny: STOP HCV!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 12:15
Szacuje się, że w Polsce ok. 700 tysięcy osób jest zakażonych wirusem HCV i o tym nie wie. Wirusowe zapalenie wątroby typu C można leczyć, a wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa szanse powodzenia terapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichy zabójca wątroby

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 08:31
Stop HCV – to akcja przeciwko rosnącej liczbie zakażeń wirusowym zapaleniem watroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cichy zabójca" – Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 14:00
Wtorek, 12 lipca, godzina 20.10, Program 1. Jak żyć z wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Jak uchronić się przed zakażeniem? "Magazyn Reporterów" – prowadzi Jerzy Zawartka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawca zadba o wątrobę

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 08:44
Przed groźnym wirusem HCV przestrzegać będą pracowników ich szefowie. Wcześnie wykonane badanie może uchronić przed koniecznością przeszczepu wątroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WZW wykryj zanim wygra

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 19:59
Bądź świadomy! Chroń siebie i innych! Zbadaj się! - pod tym hasłem obchodziliśmy wczoraj Światowy Dzień WZW.
rozwiń zwiń