X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twoi bliscy palą? To może Cię zabić nawet po 20 latach...

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 11:00
2 miliony osób w Polsce cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choć większość z nich nawet nie słyszała o tym schorzeniu. Grożą im zawały i udar mózgu.
Audio
  • Debata medyczna: przewlekła obturacyjna choroba płuc
Twoi bliscy palą? To może Cię zabić nawet po 20 latach...
Foto: Ildar Sagdejev/Wikimedia Commons/CC

Krystyna Gondorek zaczęła palić w połowie lat 70., a przestała w 1993 roku. Ale pierwsze objawy, że z jej płucami jest coś nie tak - duszności i kaszel z odpluwaniem plwociny - pojawiły się dopiero 6 lat później. Choć Pani Krystyna była jeszcze przed sześćdziesiątką, problemem stało się dla niej wejście po schodach czy jakikolwiek najmniejszy wysiłek. Sporo czasu zajęło niestety zdiagnozowanie tej dosyć powszechnej choroby.

Cóż, wiedza o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc jest bardzo niska, nie tylko wśród zwykłych ludzi (co druga cierpiąca na nią osoba nie ma o tym zielonego pojęcia), lecz także wśród lekarzy. Tymczasem POCHP to czwarte najbardziej śmiercionośne schorzenie na świecie, wywołujące zawaly serca, udary mózgu, nadciśnienie i chorobę niedokrwienną. Przede wszystkim jednak bardzo często czyni nas ono, niezdolnymi do pracy i normalnego funkcjonowania, inwalidami oddechowymi.

Grupą szczególnie narażoną na POCHP są palacze, także bierni. Chorobę trudno rozpoznać, również dlatego, że jej objawy pojawić się mogą nawet 20 lat od zaprzestania palenia! Dlaczego tak się dzieje? Jak rozpoznać POCHP i co można robić z tą straszną chorobą?

O tym w "Debacie medycznej" rozmawiali eksperci - profesor Ryszarda Chazan z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego oraz profesor Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także Pani Krystyna Gondorek. Audycję poprowadziła Iwona Schymalla.

Zobacz więcej na temat: udar mózgu POLSKA Łódź
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wcześnie rzucisz, dłużej pożyjesz

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 15:14
Chorowali na nią Walt Disney, Humphrey Bogart czy Louis Armstrong. W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpią 4 miliony osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WHO ostrzega przed tytoniowymi lobbystami

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 19:46
Koncerny tytoniowe wchodzą w relacje z politykami, a ukryci lobbyści doradzają w Sejmie parlamentarzystom: blokują legislacje i "zmiękczają" projekty - apelują organizacje zajmujące się ochroną zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto być ekspalaczem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 09:00
20% nikotynistów wstaje w nocy by zapalić papierosa. Oni też mają szansę na wyjście z nałogu, a pomaga w tym kampania Komisji Europejskiej "Ekspalacze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witamina D ratuje płuca palaczy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 12:08
Jak ustalili naukowcy, niedobór witaminy D wpływa na gorsze funkcjonowanie płuc u palaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australia: "NIE" dla palenia papierosów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 16:54
Wskazują na to wyniki sondażu dotyczącego wychowania tzw. pokolenia bez tytoniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tego raka umiera 8 tys. mężczyzn rocznie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 14:05
- W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zapobiec zachorowaniu na nowotwór układu moczowo-płciowego u mężczyzn - dr Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytut w Warszawie.
rozwiń zwiń