Za dużo, za słodko, zbyt chaotycznie, za tłusto. Oto dieta naszych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:56
Jeśli dołożymy do tego brak ruch, to nie ma się co dziwić, że potem mamy cała masę najmłodszych cierpiących na różne choroby i schorzenia. Jak więc karmić nasze dzieci, by były zdrowe?
Audio
Za dużo, za słodko, zbyt chaotycznie, za tłusto. Oto dieta naszych dzieci
Foto: Glow Images/East News

- Błędy pojawiają się już w żywieniu niemowląt - przyznaje prof. Piotr Socha, gastrolog z Centrum Zdrowia Dziecka. W radiowej Jedynce zwraca uwagę, że często gotowe produkty, które są jak najbardziej wskazane dla najmłodszych, opiekunowie przed podaniem ich dzieciom dosładzają lub dosalają.
Plagą w Polsce jest zwyczaj podawania osłodzonej herbaty, którą serwuje się dzieciom np. w przedszkolach. - Herbata nie służy do pojenia. To woda służy do pojenia - wyjaśnia specjalista w "Debacie medycznej". Sok też powinien być spożywany w ograniczonych ilościach, bo on nie zastępuje dziecku wody i picia. On zastępuje owoce, choć zastępuje nieudolnie i dziecko nie powinno pić więcej, niż 150 ml soku dziennie. A najlepiej jeść naturalne owoce.  
Lekarze stwierdzili, że dzieci w wieku 1-3 lata dostają w pożywieniu zbyt dużo witamin, zwłaszcza z grupy B. Ale polskie dzieci cierpią na brak witaminy D. To wina klimatu, w którym nie ma zbyt wiele słońca, ale także tego, że  - poza margaryna - do produktów spożywczych witamina D nie jest dodawana.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sposób odżywiania w wieku najwcześniejszym, nawet niemowlęcym ma wpływ na stan zdrowia w wieku dorosłym, zwłaszcza na możliwość wystąpienia miażdżycy naczyń. - Początki zmian miażdżycowych rozpoczynają się w wieku dziecięcym - ostrzega prof. Wojciech Drygas, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dodaje też, że nadmierne i niedostosowane do potrzeb odżywianie prowadzi do nadwagi, otyłości, nadciśnienia tętniczego, nawet do pojawiania się cukrzycy typu II, która kiedyś była diagnozowana u osób w wieku dorosłym i to najczęściej podeszłym.
Jeśli chcesz więcej wiedzieć o błędach w żywieniu dzieci oraz o tym, co to jest programowanie metaboliczne, to posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Iwona Schymalla.
(ag)

 

Czytaj także

Bez mięsa można żyć

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 06:50
Ponoć bez mięsa da się żyć długo i zdrowo. Czy aby na pewno?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surowy szpinak i owczy ser poprawią humor

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 10:00
Złość i agresja mogą być rezultatem niewłaściwej diety - ustaliła międzynarodowa grupa naukowców. Co jeść, aby widzieć świat przez różowe okulary?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica dobrego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:32
Odpowiednia dieta zapobiega wielu chorobom, a jedzenie warzyw i owoców zapobiega powstawaniu raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłuszczyk i fałdki nie ogrzeją nas zimą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 14:15
Zdajemy sobie sprawę, że dodatkową fałdkę można przykryć płaszczem. Zatem nasza motywacja spada, ale wcale nie musimy jesienią przytyć – zapewnia dietetyczka.
rozwiń zwiń