Migrena nie wie co to równouprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 17:47
Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent Polaków cierpi z powodu bólów głowy, a 1/3 pacjentów ma objawy towarzyszące, które mogą wskazywać na migrenę. Wiadomo również, że schorzenie to częściej dopada kobiety.
Audio
Migrena nie wie co to równouprawnienie
Foto: Glow Images/East News

- Migrena to więcej niż zwykły ból głowy, bo jest w nią zaangażowany cały mózg. Mamy do czynienia nie tylko z bardzo silnym bólem, ale także z takimi zjawiskami jak nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Są osoby, które z migreną nie mogą praktycznie funkcjonować, muszą leżeć - mówiła w "Debacie medycznej" dr n. med. Maria Wysocka-Bąkowska, lekarz neurolog i członek Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy.

Są dwa rodzaje migreny: z aurą, czyli zespołem objawów, które poprzedzają sam ból migrenowy, i bez aury. - Około 25 procent napadów migreny to są napady z aurą. Objawy mogą być wzrokowe, od mroczków i iskierek, przez światło fortyfikacyjne, aż do zaniewidzenia. Po objawach wzrokowych albo bez nich może również dochodzić do drętwienia twarzy, ust i języka, a następnie kończyn. Czasem pojawia się nawet niedowład. Wtedy mówimy o migrenie porażennej. Aura w zasadzie powinna wycofać się do godziny i dopiero potem zaczyna się ból głowy - tłumaczył gość Jedynki.

Częściej niż mężczyźni na ataki migreny cierpią kobiety. - Jest to związane z hormonami. Problem rozpoczyna się właściwie w momencie dojrzewania, potem bywa, że słabnie w okresie ciąży i karmienia piersią. Migreny wracają wtedy, gdy wraca normalny cykl miesiączkowy - podkreślała Maria Wysocka-Bąkowska.

Posłuchaj całej rozmowy Iwony Schymalli i jej gościa.

pg

Czytaj także

Mięso pomoże zwalczać przeziębienia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 11:39
Wirusy zwalczy silny organizm, a odporność poprawiają sen, właściwa dieta oraz ruch. Ważne jest białko zwierzęce: powstają z niego komórki, walczące z intruzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za dużo, za słodko, zbyt chaotycznie, za tłusto. Oto dieta naszych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:56
Jeśli dołożymy do tego brak ruch, to nie ma się co dziwić, że potem mamy cała masę najmłodszych cierpiących na różne choroby i schorzenia. Jak więc karmić nasze dzieci, by były zdrowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce masz tylko jedno. Zadbaj o nie!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 14:42
Choroby serca i układu krążenia stanowią pierwszą przyczynę zgonów w naszej populacji. W "Debacie medycznej " mówimy o sercach Polaków i naszych postawach zdrowotnych.
rozwiń zwiń