Grypa to szalenie kosztowna choroba

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 23:10
Liczba zachorowań na grypę przekroczyła już milion. Choroba w wymiarze indywidualnym to zawsze nieszczęście dla chorego. W wymiarze makroekonomicznym to także nieszczęście, tyle, że tym razem dla państwa.
Audio
Iwona Schymalla
Iwona SchymallaFoto: Andrzej Gralewski/PR

Ogromne koszty hospitalizacji w przypadku powikłań, a także zwolnień lekarskich to poważne obciążenie dla budżetu. Wniosek jest jeden - taniej zapobiegać niż leczyć.
Koszty pośrednie zachorowań na grypę to 4,3 miliarda złotych. - To 10 procent deficytu budżetowego, albo 2 i pół Stadionu Narodowego - mówi dr dr Andrzej Torój z SGH. Na te koszty składają się m.in. zwolnienia lekarskie, zgony w skrajnych przypadkach, dezorganizacja w miejscach pracy. Dlatego powinniśmy robić wszystko, aby tej kwoty uniknąć. Bo to później będzie procentowało nawet lepszym komfortem życia.

dr
dr Andrzej Torój

Jak to zrobić? Najlepiej zaszczepić się, ale Polacy czynią to bardzo niechętnie. Jesteśmy na szarym końcu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób. A dlaczego Polacy coraz rzadziej się szczepią? Prof. Adam Antczak, pulmonolog, członek Grupy Roboczej ds. Grypy uważa, że z niewiedzy. Bo przeciwwskazań do szczepień w zasadzie nie ma. - Przeciwwskazania są trzy główne, a i to względne - wyjaśnia lekarz w radiowej Jedynce, który uczestniczył w audycji ze studia w Łodzi. To nadwrażliwość na białko jaja kurzego, ostra choroba gorączkowa i przejście 6 tygodni przed szczepieniem bardzo rzadkiej choroby neurologicznej Zespół Guillaina-Barrégo (GBS). - Przy pozostałych chorobach autoimmunologicznych  należy rozważyć celowość szczepienia - radzi profesor. Zwłaszcza, że osoby takie należą do grupy podwyższonego ryzyka.
- Grypa to bardzo niebezpieczna choroba. Jeśli mamy wysoką gorączkę, a nie ma innych objawów takich jak zatkany nos czy katar, to nie nalezy leczyć się na własną rękę tylko pójść do lekarza - ostrzega specjalista. Bo należy wówczas do leczenia włączyć środki antywirusowe, a nie przeciwgorączkowe.
Posłuchaj całej rozmowy z której można dowiedzieć się również ile osób zakaża osoba chora jadąca np. autobusem lub wagonikiem metra.
Rozmawiała Iwona Schymalla.
(ag)

67

Czytaj także

Świnia roznosi epidemię

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 20:00
Naukowcy twierdzą, ze świnie są piętą achillesową światowego systemu nadzoru nad grypą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grypa zabija i kosztuje 600 milionów złotych!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 08:58
Ciężkie uszkodzenia serca, kalectwo, a nawet śmierć. Grypa to znacznie poważniejszy problem, niż tylko "siedmiodniowy katar”. O tym, dlaczego jest taka niebezpieczna i kiedy warto się na nią szczepić, opowiadali goście radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy umierają na grypę, bo się nie szczepią?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 07:44
Tylko w ostatnim tygodniu grudnia z powodu grypy zmarło przynajmniej siedem osób, a do szpitala trafiło 350 - czytamy w "Gazecie Polskiej codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hu hu cha, nasza zima zła

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 13:48
Zawitała prawdziwa zima. Gwałtowne ochłodzenie, zmiany temperatury. Przychodnie lekarski pękają w szwach. W "Magazynie medycznym" radzimy, jak nie poddać się wirusom i bakteriom.
rozwiń zwiń