Wirus raka szyjki macicy groźny także dla mężczyzn!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:04
Uczestnicy debaty w Jedynce rozmawiali o wykorzystaniu nowoczesnych metod w walce z zakażeniami wirsuem HPV oraz o tym, jak ustrzec się zakażenia i jakie są obowiązujące zasady profilaktyki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Talmoryair/Wikimedia Commons/CC

Ginekolog dr Alicja Ceran powiedziała, że jedną z głównych przyczyn raka szyjki macicy jest bardzo niska zgłaszalność kobiet do badań cytologicznych. - Zwłaszcza bardzo młodych albo tych po okresie rozrodczym - dodała.

Ginekolog zwróciła uwagę na edukację kobiet przez lekarzy położników i ginekologów. - Infekcja wirusowa HPV jest głównym kofaktorem w rozwoju raka szyjki macicy. Obecnie mamy możliwości badan ginekologicznych, cytologicznych, czy wirusologicznych - zauważyła.

Immunolog dr Katarzyna Markiewicz zwróciła także uwagę na diagnostykę i profilaktykę. Według niej kobiety, które są bardziej świadome zagrożenia, przychodzą do lekarza. Czasami jednak bywają u specjalisty tylko i wyłącznie w sytuacjach, kiedy dzieje się coś złego - powiedziała.

Dr Ceran dodała, ze infekcje wirusowe HPV przenoszą się w trakcie współżycia płciowego. - To wcale nie musi być pełen stosunek; wystarczy kontakt skóra-skóra, przytulanie, czy pieszczoty. Infekcje wirusowe potrafią być w stanie utajenia przez 10, a nawet 15 lat - dodała.

Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń powiedział z kolei, że bardzo często problem pojawia się już, gdy chodzi o skierowanie dziewcząt do ginekologa.- Młode kobiety pierwszy kontakt z ginekologiem mają właściwie dopiero w momencie zajścia w ciążę. Jako zdrowi ludzie nie chodzimy do lekarza; idziemy tam dopiero, gdy pojawia się choroba - dodał.

Dr Katarzyna Markiewicz zwórciła uwagę, że wirusem HPV zarażeni mogą być także mężczyźni. Paweł Grzesiowski dodał, że w państwach UE wprowadzane są programy szczepień przeciwko wirusowi. - Dotyczą one także mężczyzn.(...) Jest szansa, że szczepieni nie będziemy przenosić tej choroby na kobiety - dodał.

W dniach 14-15 lutego Instytut Matki i Dziecka oferuje nieodpłatne badania na obecność wirusa HPV.

to

Czytaj także

Co trzeci Polak nie dożyje 65 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 11:14
Witold Zatoński (onkolog): Nie będzie komu pracować po przedłużeniu wieku emerytalnego. Jedna trzecia mężczyzn umrze, zanim doczeka emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyk rozpaczy lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 19:58
Senacka komisja zdrowia dyskutowała dziś (29.05) o realizacji programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Nie radzimy sobie z tym problemem - przyznał prof. Ryszard Poręba,szef Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący Rady Programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
rozwiń zwiń