Nie lekceważ kaszlu! To może być...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 09:11
Na gruźlicę może zachorować każdy! Poza rzadkimi wyjątkami jest to choroba w pełni wyleczalna. Dlaczego więc Polacy tak późno zgłaszają się do lekarza, a nawet... przerywają leczenie?
Audio
  • Prof. Maria Korzeniewska-Koseła i prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć mówią o profilaktyce i leczeniu gruźlicy (Magazyn medyczny/Jedynka)
Prątki gruźlicy
Prątki gruźlicyFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Światowy Dzień Gruźlicy, obchodzony 24 marca, znów stał się okazją do zwrócenia uwagi na lekceważony problem. W roku 2011 zarejestrowano w naszym kraju 8478 przypadków gruźlicy, zapadalność w Polsce jest wciąż wyższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej.

- Objawy gruźlicy są niespecyficzne, podobne występują w innych chorobach. Ale jeśli ktoś cierpi na przedłużający się kaszel i nie ma dla niego wyjaśnienia w innych chorobach, trzeba pomyśleć o gruźlicy - wyjaśnia prof. Maria Korzeniewska-Koseła z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

W grupie ryzyka są przede wszystkim chorzy na cukrzycę, zażywający leki immunosupresyjne, leki biologiczne np. w trakcie leczenia łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób zapalnych jelit. - Te osoby o gruźlicy powinny pomyśleć nawet wcześniej niż po 3 tygodniach kaszlu - dodała w "Magazynie medycznym".

Prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć dodała, że problemem staje się nabywanie, przez prątki gruźlicy, oporności na leki. - Na świecie rejestruje się kilkanaście szczepów prątków opornych na wszystkie leki. W takich przypadkach nie mamy czym leczyć.

Na szczęście są to rzadkie przypadki. - Śmiercią gruźlica kończy się w krajach ubogich z powodu trudności w dotarciu do lekarza, braku dostępu do leków. W Polsce, szczęśliwie, wskaźnik umieralności na gruźlicę jest niewielki. Zwykle są to osoby, które cierpią dodatkowo na inne choroby lub te, które nie dbając o swoje zdrowie późno zgłaszają się do lekarza - dodała prof. Korzeniewska-Kosela. Goście Artura Wolskiego ubolewają nad postawą chorych, którzy przerywają leczenie, ryzykując tym samym zdrowie własne i innych.

Jak dochodzi do zakażenia gruźlicą i jakie metody służą jej diagnozowaniu? Jakie typy gruźlicy są zakaźne? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: gruźlica NAUKA zdrowie

Czytaj także

Antybiotyki z dna oceanów pokonają choroby?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 18:19
Nowe, ważne dla medycyny antybiotyki mogą pochodzić z oceanicznego dna. Poszukiwania rozpoczynają niedługo naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Aberdeen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Afryce umierają i uważają, że to normalne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 14:00
Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? Z Adamem Leszczyńskim, autorem zbioru reportaży o Afryce, rozmawiamy o problemach kontynentu i o tym, jak bardzo nietrafione bywają próby zmiany losu Afrykańczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MZ: nowa lista leków refundowanych. A na niej nowe preparaty

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 22:05
Na nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 marca, pojawiły się preparaty stosowane w chorobie Wilsona, gruźlicy oraz obrzęku gardła, krtani i jamy brzusznej.
rozwiń zwiń