X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najlepsze książki 2013 roku z wielką historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 03:09
Powieść pornograficzna dla młodzieży, zastosowanie metody komiksowej w książce o II wojnie światowej i Powstanie Warszawskie jako błąd i obłęd. Wobec pewnych lektur trudno pozostać obojętnym.
Audio
  • Najlepsze książki minionego roku (Moje książki/ Jedynka)
Najlepsze książki 2013 roku z wielką historią w tle
Foto: Glow Images/ East News

Po raz dwunasty wręczono nagrody "Magazynu Literackiego Książki". Wyróżniono m.in.: "Wielką księgę patriotów polskich", "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego, "Ludzką rzecz" Pawła Potoroczyna, "Legion" Elżbiety Cherezińskiej, "Obłęd ‘44" Piotra Zychowicza, "Za żelazną kurtyną" Anne Applebaum. W przypadku tej nagrody na scenę proszony jest nie tylko autor, ale również wydawca książki.
Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki" przyznaje, że on i jego współpracownicy poszukują książek, które nie zawsze są najbardziej poczytne, ale które są ich zdaniem najbardziej ambitne i wybitne. - Czasem są to publikacje naukowe, czasami rysunkowe, dla dzieci, atlasy, w każdym razie zasługują one na nasze wyróżnienie - komentuje redaktor.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wiele nagrodzonych książek ma charakter historyczny, co ma związek z członkami redakcji, którzy są absolwentami historii, bądź się tą nauką interesują. - To znak czasu, bo książka z literatury faktu, a tak to traktujmy, jest dziś nie tylko książką modną, ale i dobrą. W Polsce cały czas obracamy się wokół historii - mówi Piotr Dobrołęcki. Laureatka nagrody Anne Applebaum przyznała w czasie uroczystości rozdania nagród, że w Polsce każda z rozmów kończy się na problemach historii, najczęściej wojny.
Zdaniem prowadzącej program Magdy Mikołajczuk, głównym bohaterem książki Pawła Potoroczyna "Ludzka rzecz" jest misterny język, przypominający ludowe bajanie. - On przyszedł razem z prohibicją, bo na kilkanaście lat zarzuciłem czytanie literatury pięknej po polsku, by zbudować własne narzędzie opisu świata. Musiałem się odciąć od całej tradycji literackiej, której byłem niewolnikiem, zakładnikiem albo nikczemnym sługą - mówi autor. Jak dodaje, "Ludzką rzecz" pisał przez kilkanaście lat i nie ma w niej zdania, które by przyszło bez trudu.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

W programie również więcej na temat Literackiej Nagrody m.st. Warszawy i rozmowa z wiceprezydentem Warszawy Włodzimierzem Paszyńskim. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj panowie Umeda w Polsce. Barwne losy chrześniaka Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:07
Ojciec - Ryochu - przed śmiercią przyjął imię Stanisław, a w testamencie "zapisał" Polsce jednego ze swoich synów. Syn - Yoshiho - osiadł tu na stałe, działał w KOR i "Solidarności". O losach Japończyków związanych z Polską opowiada Anna Nasiłowska, autorka poświęconej im książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:58
W ciągu sześciu lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma przeznaczyć miliard złotych na wdrażanie swoich celów. Czy można nauczyć kogoś, że czytanie jest ważne i pożyteczne? Jak to robić?
rozwiń zwiń