Najlepsze książki 2013 roku z wielką historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 03:09
Powieść pornograficzna dla młodzieży, zastosowanie metody komiksowej w książce o II wojnie światowej i Powstanie Warszawskie jako błąd i obłęd. Wobec pewnych lektur trudno pozostać obojętnym.
Audio
  • Najlepsze książki minionego roku (Moje książki/ Jedynka)
Najlepsze książki 2013 roku z wielką historią w tle
Foto: Glow Images/ East News

Po raz dwunasty wręczono nagrody "Magazynu Literackiego Książki". Wyróżniono m.in.: "Wielką księgę patriotów polskich", "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego, "Ludzką rzecz" Pawła Potoroczyna, "Legion" Elżbiety Cherezińskiej, "Obłęd ‘44" Piotra Zychowicza, "Za żelazną kurtyną" Anne Applebaum. W przypadku tej nagrody na scenę proszony jest nie tylko autor, ale również wydawca książki.
Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki" przyznaje, że on i jego współpracownicy poszukują książek, które nie zawsze są najbardziej poczytne, ale które są ich zdaniem najbardziej ambitne i wybitne. - Czasem są to publikacje naukowe, czasami rysunkowe, dla dzieci, atlasy, w każdym razie zasługują one na nasze wyróżnienie - komentuje redaktor.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wiele nagrodzonych książek ma charakter historyczny, co ma związek z członkami redakcji, którzy są absolwentami historii, bądź się tą nauką interesują. - To znak czasu, bo książka z literatury faktu, a tak to traktujmy, jest dziś nie tylko książką modną, ale i dobrą. W Polsce cały czas obracamy się wokół historii - mówi Piotr Dobrołęcki. Laureatka nagrody Anne Applebaum przyznała w czasie uroczystości rozdania nagród, że w Polsce każda z rozmów kończy się na problemach historii, najczęściej wojny.
Zdaniem prowadzącej program Magdy Mikołajczuk, głównym bohaterem książki Pawła Potoroczyna "Ludzka rzecz" jest misterny język, przypominający ludowe bajanie. - On przyszedł razem z prohibicją, bo na kilkanaście lat zarzuciłem czytanie literatury pięknej po polsku, by zbudować własne narzędzie opisu świata. Musiałem się odciąć od całej tradycji literackiej, której byłem niewolnikiem, zakładnikiem albo nikczemnym sługą - mówi autor. Jak dodaje, "Ludzką rzecz" pisał przez kilkanaście lat i nie ma w niej zdania, które by przyszło bez trudu.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

W programie również więcej na temat Literackiej Nagrody m.st. Warszawy i rozmowa z wiceprezydentem Warszawy Włodzimierzem Paszyńskim. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj panowie Umeda w Polsce. Barwne losy chrześniaka Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:07
Ojciec - Ryochu - przed śmiercią przyjął imię Stanisław, a w testamencie "zapisał" Polsce jednego ze swoich synów. Syn - Yoshiho - osiadł tu na stałe, działał w KOR i "Solidarności". O losach Japończyków związanych z Polską opowiada Anna Nasiłowska, autorka poświęconej im książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:58
W ciągu sześciu lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma przeznaczyć miliard złotych na wdrażanie swoich celów. Czy można nauczyć kogoś, że czytanie jest ważne i pożyteczne? Jak to robić?
rozwiń zwiń