Nie tylko Pamuk - literatura turecka znów na polskich półkach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 06:02
- Orhan Pamuk i Elif Safak to autorzy tureccy, którzy są tłumaczeni na obce języki i znani na Zachodzie. Ale nie jedyni. Jako turkolog mogę się kajać, że przez wiele lat literatura turecka nie była tłumaczona na polski - mówi w Jedynce Agnieszka Aysen Kaim.
Audio
  • Literatura turecka to nie tylko noblista Orhan Pamuk (Moje książki/Jedynka)
Literacka Nagroda Nobla dla Orhana Pamuka na nowo rozbudziła zainteresowanie literaturą turecką
Literacka Nagroda Nobla dla Orhana Pamuka na nowo rozbudziła zainteresowanie literaturą tureckąFoto: EPA/ARNE DEDERT

Turkolożka Agnieszka Aysen Kaim zachęca do poznawania twórczości mniej znanych pisarzy tureckich, których książki dostępne są także w języku polskim. - Bardzo gorąco polecam "Młodych Turków" Morisa Farhi. Historia opowiedziana przez młodego stambulczyka, przedstawiciela mniejszości etnicznej, jest przesiąknięta Turcją - opowiada znawczyni literatury tureckiej. Jak dodaje, zostało w tej książce niezwykle błyskotliwie oddane zderzenie różnych światów.

Dzień turecki w radiowej Jedynce >>> CZYTAJ i SŁUCHAJ WIĘCEJ

"Instytut regulacji zegarów", nieżyjącego już współczesnego pisarza Ahmeta Hamdi Tanpinara, choć jest jedną z najwybitniejszych XX-wiecznych powieści tureckich, ukazał się w Polsce dopiero przed kilku laty. - Przez wiele lat turecka literatura nie była tłumaczona. Dopiero Orhan Pamuk zapoczątkował falę literatury tureckiej, tłumaczonej na język polski, nawet jeszcze zanim dostał nagrodę Nobla - wyjaśnia turkolożka.

Osobny nurt tworzą pisarze tureccy którzy są obywatelami Niemiec. - Społeczność Turków w Niemczech jest bardzo tradycyjna, konserwatywna i zachowawcza. Bardzo patriarchalnej rzeczywistości przygląda się m.in. bohaterka książki "Leyla" Feridun Zaimoglu, odczuwająca jednocześnie potrzebę poszukiwania własnej drogi - mówi Agnieszka Aysen Kaim.

Z konserwatywną postawą Turków mieszkających w Niemczech, zarówno swoją pracą, jak i życiem walczyła pisarka Necla Kelek. - W książce "Słodko-gorzka ojczyzna" rozprawia się na swój sposób z realiami społeczności tradycyjnej, patriarchalnej, mizoginistycznej - tłumaczy krytyczka.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Jak dodaje gość audycji "Moje książki" , w Turcji panuje silne przekonanie, że pisarz powinien być społecznie zaangażowany i jest głosem ogółu. - Od początku republiki uważano, że każdy artysta czy pisarz powinien swoją twórczością wspierać ideologię państwową - mówi. W jaki sposób z tego nurtu wyłamał się Orhan Pamuk? Co Turcy zarzucają jemu i Shafak? Dlaczego Turcy mają problem z oddzieleniem bohatera od autora? Czy w literaturze tureckiej wciąż obowiązuje cenzura? Posłuchaj całej rozmowy, którą poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.
sm/asz

Czytaj także

"Kołysanka polskich dziewcząt" - literacki debiut hollywoodzkiej aktorki rodem z Kielc

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 13:36
Dagmara Domińczyk wyemigrowała z rodzicami do USA w 1983 roku. Ukończyła tam studia aktorskie, zagrała w wielu filmach i serialach, a teraz ukazuje się jej debiutancka powieść "Kołysanka polskich dziewcząt". Polska premiera w marcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Gondowicz - orędownik świata wyobraźni, który próbuje trzymać język za zębami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 15:23
Jest znany z niebywałej wiedzy literackiej i sypie cytatami na zawołanie, choć, jak przyznaje, poruszenie wyobraźni zawdzięcza m.in. kotom. - Skoro Baudelaire zadowalał się jednym kotem w XIX wieku, to w XXI wieku, który jest o wiele bardziej wymagający, dla wspomagania osobowości należy zwiększyć "zakocenie" na metr kwadratowy - poleca pisarz Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:00
Tematy związane z turecką polityką, gospodarką oraz kulturą, turystyczne atrakcje oraz historia polsko-tureckich stosunków towarzyszyły nam 6 marca przez cały dzień w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń