X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Majówka pod znakiem czytania. Jakie lektury umilą majowe dni?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 19:00
W te wolne dni nie możemy zapomnieć o poezji i prozie! W magazynie "Moje książki" rozmawialiśmy o najciekawszych propozycjach czytelniczych na najbliższe dni.
Audio
  • Majówka pod znakiem czytania (Moje książki/ Jedynka)
Majówka pod znakiem czytania. Jakie lektury umilą majowe dni?
Foto: Glow Images/East News

Aby rozpocząć poetycko przypomnijmy, że znamy już nominowanych do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz, wśród nich m.in. Julia Hartwig, Krzysztof Karasek, Tadeusz Dąbrowski, Wojciech Bonowicz. Zwycięzców poznamy w czerwcu. - To, co ciekawe i co mnie uderzyło, to że znalazło się siedmiu autorów krakowskich w pierwszym rozdaniu trzeciej edycji nagrody Orfeusza. Można powiedzieć, że jest to trochę tryumf poetów i poezji krakowskiej - mówi Wojciech Kass, sekretarz nagrody.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Gość Magdy Mikołajczuk podkreślił, że jury przy wyborze kandydatów do nagrody bierze pod uwagę wartości liryczne wierszy polskich. - Jest to dość istotne ograniczenie, bo można być dobrym poetą, ale przy tym wcale nie być lirykiem, albo być wybitnym lirykiem nie poruszając szerszego spektrum społecznego, politycznego i ekonomicznego naszej rzeczywistości - wyjaśnia Wojciech Kass.

Przy przyznawaniu nagrody pojawia się m.in. kategoria Orfeusza Mazurskiego. - Została ona ustanowiona w odniesieniu do całej Polski północno-wschodniej, ze względu na położenie Prania, w którym Gałczyński spędził ostatnie trzy lata życia. Był to okres względnie szczęśliwy, więc jest to ukłon złożony temu obszarowi naszego kraju - mówi sekretarz nagrody.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

A jeśli na czas majowego wypoczynku potrzebujecie lżejszej, acz inteligentnej lektury, polecamy  fraszki Jana Sztaudyngera, prawdziwego mistrza krótkiej formy. Minęło właśnie 110 lat od narodzin poety, który był również specjalistą od teatru lalkowego i ponoć świetnie znał się na grzybach. Jego syn, Jan Jacek Sztaudynger wspomina, że fraszki przychodziły ojcu do głowy nawet w trakcie snu. Musiał wówczas wstać, przebudzony w tak nietypowy sposób, i je zapisać.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

W programie również rozmowa z Agnieszką Olejnik, autorką poruszającej książki "Zabłądziłam" dla młodzieży i dorosłych.
Audycję prowadziła Magdalena Mikołajczuk.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm/asz

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Maj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literatura grecka. O miłości, zabytkach i jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 11:14
W radiowej Jedynce rozmawiamy z tłumaczką Ewą Szyler o niedawno wydanych dwóch greckich książkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy matka idzie na wojnę z córką. "Alicyjka", czyli domowe demony

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 03:48
"Alicyjka" to debiutancka książka Liliany Hermetz, która opisuje trudną miłość matki i córki. Poza ciekawą formą, jej treść porusza niezwykle ważne problemy, z którymi boryka się wiele osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie jest opowieścią. Gabriel Garcia Marquez i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 12:30
Gabriel Garcia Marquez był urodzonym gawędziarzem. Uwielbiał opowiadać i z najdrobniejszych sytuacji snuć anegdoty. - Te anegdoty urastały pod jego palcami jak ciasto - opowiada tłumacz, Carlos Marrodan Cassas.
rozwiń zwiń