Remigiusz Grzela: książkę "Złodzieje koni" napisałem z niezrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 19:45
- Starałem się cały czas mieć w głowie to, żeby nie stawiać żadnej tezy, by pokazywać postawy i punkt widzenia. To jest książka pytań - powiedział w radiowej Jedynce prozaik, poeta i dramaturg.
Audio
  • Remigiusz Grzela o książce "Złodzieje koni" (Moje książki/jedynka)
Remigiusz Grzela
Remigiusz GrzelaFoto: PAP/Archwium/Andrzej Rybczyński

/

Jego "Złodzieje koni” to opowieść o trzech mężczyznach z trzech różnych pokoleń. Ojcu antykomuniście, który po latach emigracji wraca do Polski jako jeden z żołnierzy wyklętych. Przez wielu jest uznawany za bohatera, ale przez innych za bandytę. Jego nieślubnym synem-aktorem, który przez lata bezskutecznie czekał aż zadzwoni do niego telefon z propozycją zawodową. Trzecim jest wnuk pierwszego mężczyzny i syn drugiego, który chce zostać reżyserem. W tle przewija się powojenna historia Polski oraz trudne relacje między bohaterami. Obok nich pojawiają się kobiety, które również mają skomplikowaną przeszłość, ale próbują utkać nić, która ma mężczyzn połączyć.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Remigiusz Grzela tłumaczył, że książka jest rodzajem buntu. - Napisałem ją jako list do ojców w imieniu synów - powiedział pisarz. W "Złodziejach koni” pojawi się nawet stwierdzenie, że powinno istnieć XI przykazanie: czcij syna swego i córkę swoją.

Jego zdaniem istotną sprawą w książce jest też problem bezradności zła. - Są takie momenty w historii jak wojna, które powodują, że zdejmuje się z siebie wszelką odpowiedzialność. Zło traktuje się, jakby było koniecznością - powiedział dramaturg w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk. Jak tłumaczył, książka jest próbą tego zrozumienia. - Zadawałem sobie np. pytanie, czy przy okazji walki z sowietami bohaterstwem była pacyfikacja wsi - stwierdził autor powieści.

W książce pojawiają się też elementy komediowe. Jakie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj/ag

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KSIĄŻKA

Czytaj także

Lublin ostoją szczęścia w okrutnym świecie. Marcin Wroński i "Haiti"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 03:38
Pracując nad książką "Haiti" Marcin Wroński odkrył intrygującą medialną wizję świata, która wynikała z lektury przedwojennej prasy. - Na świecie jest strasznie, same wojny, coś okropnego, w Polsce jest dobrze, a w Lublinie to już jest całkiem cudownie - opowiada autor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy matka idzie na wojnę z córką. "Alicyjka", czyli domowe demony

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 03:48
"Alicyjka" to debiutancka książka Liliany Hermetz, która opisuje trudną miłość matki i córki. Poza ciekawą formą, jej treść porusza niezwykle ważne problemy, z którymi boryka się wiele osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 21:41
Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Joanna Rolińska, Tadeusz Dąbrowski oraz Emilia Dziubak i Przemysław Wechterowicz to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majówka pod znakiem czytania. Jakie lektury umilą majowe dni?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 19:00
W te wolne dni nie możemy zapomnieć o poezji i prozie! W magazynie "Moje książki" rozmawialiśmy o najciekawszych propozycjach czytelniczych na najbliższe dni.
rozwiń zwiń