X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Remigiusz Grzela: książkę "Złodzieje koni" napisałem z niezrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 19:45
- Starałem się cały czas mieć w głowie to, żeby nie stawiać żadnej tezy, by pokazywać postawy i punkt widzenia. To jest książka pytań - powiedział w radiowej Jedynce prozaik, poeta i dramaturg.
Audio
  • Remigiusz Grzela o książce "Złodzieje koni" (Moje książki/jedynka)
Remigiusz Grzela
Remigiusz GrzelaFoto: PAP/Archwium/Andrzej Rybczyński

/

Jego "Złodzieje koni” to opowieść o trzech mężczyznach z trzech różnych pokoleń. Ojcu antykomuniście, który po latach emigracji wraca do Polski jako jeden z żołnierzy wyklętych. Przez wielu jest uznawany za bohatera, ale przez innych za bandytę. Jego nieślubnym synem-aktorem, który przez lata bezskutecznie czekał aż zadzwoni do niego telefon z propozycją zawodową. Trzecim jest wnuk pierwszego mężczyzny i syn drugiego, który chce zostać reżyserem. W tle przewija się powojenna historia Polski oraz trudne relacje między bohaterami. Obok nich pojawiają się kobiety, które również mają skomplikowaną przeszłość, ale próbują utkać nić, która ma mężczyzn połączyć.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Remigiusz Grzela tłumaczył, że książka jest rodzajem buntu. - Napisałem ją jako list do ojców w imieniu synów - powiedział pisarz. W "Złodziejach koni” pojawi się nawet stwierdzenie, że powinno istnieć XI przykazanie: czcij syna swego i córkę swoją.

Jego zdaniem istotną sprawą w książce jest też problem bezradności zła. - Są takie momenty w historii jak wojna, które powodują, że zdejmuje się z siebie wszelką odpowiedzialność. Zło traktuje się, jakby było koniecznością - powiedział dramaturg w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk. Jak tłumaczył, książka jest próbą tego zrozumienia. - Zadawałem sobie np. pytanie, czy przy okazji walki z sowietami bohaterstwem była pacyfikacja wsi - stwierdził autor powieści.

W książce pojawiają się też elementy komediowe. Jakie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj/ag

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KSIĄŻKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lublin ostoją szczęścia w okrutnym świecie. Marcin Wroński i "Haiti"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 03:38
Pracując nad książką "Haiti" Marcin Wroński odkrył intrygującą medialną wizję świata, która wynikała z lektury przedwojennej prasy. - Na świecie jest strasznie, same wojny, coś okropnego, w Polsce jest dobrze, a w Lublinie to już jest całkiem cudownie - opowiada autor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy matka idzie na wojnę z córką. "Alicyjka", czyli domowe demony

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 03:48
"Alicyjka" to debiutancka książka Liliany Hermetz, która opisuje trudną miłość matki i córki. Poza ciekawą formą, jej treść porusza niezwykle ważne problemy, z którymi boryka się wiele osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 21:41
Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Joanna Rolińska, Tadeusz Dąbrowski oraz Emilia Dziubak i Przemysław Wechterowicz to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majówka pod znakiem czytania. Jakie lektury umilą majowe dni?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 19:00
W te wolne dni nie możemy zapomnieć o poezji i prozie! W magazynie "Moje książki" rozmawialiśmy o najciekawszych propozycjach czytelniczych na najbliższe dni.
rozwiń zwiń