X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłość, Rosja i szachy. Trzy miłości w debiucie Olgierda Świerzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 20:00
W "Zapachu miasta po burzy" miłość, rywalizacja i szachowe potyczki rozgrywają się na tle wielkich wydarzeń rosyjskiej historii. Olgierd Świerzewski przyznaje, że pisząc ją chciał, by czytelnicy mieli łączność z bohaterami i po przeczytaniu książki chcieli ich spotkać w życiu realnym.
Audio
  • Olgierd Świerzewski o swojej debiutanckiej powieści "Zapach miasta po burzy" (Moje książki/ Jedynka)
Olgierd Świerzewski
Olgierd ŚwierzewskiFoto: Jacek Pióro/Wydawnictwo Muza

Debiutanckie dzieło Olgierda Świerzewskiego opowiada o miłości dwóch mężczyzn - rosyjskich mistrzów szachowych - do tej samej kobiety. Nie ma tu prostych schematów ani bohaterów wyłącznie dobrych lub złych. Ich dojrzewanie, wybory i dylematy napiętnowane są przez dramatyczne wydarzenia w chylącym się ku upadkowi Związku Radzieckim i szukającej swojej nowej tożsamości Rosji.

W "Zapachu miasta po burzy" przeplatają się więc trzy miłości: do szachów, do kobiety i do wolności. Wiedzę Olgierd Świerzewski czerpał z własnych doświadczeń. - Moje prababki były Rosjankami, a dziadkowie urodzili się w Sankt Petersburgu. W czasie podróży do Rosji miałem poczucie, że moja dusza nadaje trochę na tamtych falach, łapałem z eteru takie emocje, które opisywał m.in. Michaił Bułhakow - opowiada. Jak dodaje, powroty do Rosji mają dla niego wymiar sentymentalny.
Element gry w szachy okazał się ważny z uwagi na towarzyszące jej emocje. - Przy równym poziomie gry zawodników o zwycięstwie decydują niuanse: wiara w siebie, umiejętność pokonania przeciwnika, wykorzystanie jego słabości, czasami perfidnego wręcz grania na kompleksach czy brakach konkurenta - tłumaczy pisarz.

Książka "Zapach miasta po burzy" ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki. Wybranych fragmentów powieści można słuchać na naszej stronie internetowej.

W książce pojawiają się liczne informacje z zakresu historii, ale także z dziedziny baletu, filmu, wojskowości, muzyki, a nawet działania mafii. - Mam szachową pamięć, więc wszystko, co przez lata chłonął mój umysł udało mi się odświeżyć i wykorzystać przy pisaniu książki. Pisanie jej tak naprawdę zajęło mi zaledwie kilka miesięcy - opowiada autor ponad 700-stronicowej powieści.

Pisarz chciał, by dość opasły tom czytało się szybko ze względu na porywającą zawartość książki. - Wiedziałem, że w dzisiejszym zabieganym świecie ciężko jest wygospodarować czas na grubą książkę, więc chciałem ją napisać tak, by miała charakter scenariusza filmowego, aby zaszczepiać w umyśle, wyobraźni czytelnika obrazy, ograniczać długie i drobiazgowe opisy, zastępować je krótkimi i poetyckimi - mówi Świerzewski.

Dlaczego Olgierd Świerzewski zaprzestał pisania sztuk teatralnych choć otrzymał w tej dziedzinie nagrodę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Audycję "Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

sm/ag

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sylwia Chutnik nie lubi bohaterów, którym się udaje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 16:10
- Tak, to jest smutne. Ale nie chciałabym przez to powiedzieć, że opowiadania ze zbioru "W krainie czarów" to dołujące historie. Staram się też czasem wtrącić język ironii czy wręcz groteski, by trochę wykoślawić rzeczywistość - mówiła pisarka w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Grochola broni mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 19:49
Autorka wielu poczytnych powieści nie zgadza się z powszechnymi obecnie twierdzeniami, że mężczyzna jest dzisiaj zdecydowanie słabszą płcią. - Uważam, że jest bardziej zalęknioną, ponieważ kobiety zaczęły być silniejsze i rywalizujące - mówi Grochola w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Absurdy PRL-u oczami aktorów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:10
"Zapiski komedianta" to dalszy ciąg wspomnień Janusza Horodniczego dotyczący rozwoju jego kariery aktorskiej aż do wybuchu stanu wojennego.
rozwiń zwiń