"Wykolejony", czyli horror w mrocznej Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:30
Handel kobietami, korupcja w policji, emigranci - takie m.in. tematy i problemy społeczne opisuje autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Z pisarzem rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
Audio
  • Mroczna literatura skandynawska (Moje książki/ Jedynka)
Michael Katz Krefeld
Michael Katz Krefeld Foto: dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego

W powieści "Wykolejony", która ukazała się w Polsce pod patronatem radiowej Jedynki, Duńczyk pokazuje najbardziej przerażające strony seksbiznesu i sytuację emigrantów z Bałkanów i Europy Wschodniej przybywających do Skandynawii. - Lubimy mroczne klimaty, ciemność, ale też potrzebujemy społecznego zaangażowania, chcemy pisać o problemach, które nas po prostu po ludzku poruszają. Chcemy je pokazywać i stawiać pytania, związane z tymi kwestiami - wyjaśnia wybór tematu Michael Katz Krefeld.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Autor kryminałów dodaje, że nie wie jak rozwiązać problemy, o których pisze, ale zależy mu na tym, by czytelnik przez chwilę się zastanowił czy rzeczywistość naprawdę tak musi wyglądać. - O seksbiznesie mówi się od lat i gdy zaczynałem pisać książkę zastanawiałem się, czy nie jest to temat, o którym powiedziano już wszystko. Kiedy dowiedziałem się, że problem wciąż narasta, uznałem, że trzeba ponownie przedstawić tę historię, ale inaczej, z punktu widzenia dziewczyn zmuszanych do prostytucji - opowiada Michael Katz Krefeld .
Taka perspektywa odróżnia książkę "Wykolejony" od innych, dotyczących tego problemu. - Chciałem pokazać przede wszystkim horror, jaki przeżywają te kobiety, ale także łączące je relacje koleżeńskie - wyjaśnia autor. Przed napisaniem powieści, Katz Krefeld wiele czytał na temat prostytucji oraz rozmawiał z pracownikami społecznymi, działającymi w tym środowisku.

Fot.
Fot. Michael Katz Krefeld


Fragmenty powieści "Wykolejony" czytać będziemy w "Lekturach Jedynki" od 30 czerwca >>>

Jaką rolę w książce odgrywają opisy animozji pomiędzy Duńczykami i Szwedami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której gościem była także Ewa M. Bilińska. Tłumaczka mówiła o twórczości jednej z najlepszych norweskich pisarek Herbjorg Wassmo, której powieść "Księga Diny" stała się wiele lat temu bestsellerem i została zekranizowana, a teraz ukazuje się po polsku jej inna powieść "Stulecie" - historia kilku pokoleń norweskich kobiet.
Magazyn "Moje książki" prowadziła Magda Mikołajczuk.
(sm/asz)

Czytaj także

Tragikomik poezji. Charles Simić o trudnych sprawach pisze z humorem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 03:24
O skomplikowanych tematach pisze z ironią, czarnym humorem i groteską. - Istnieją poeci z poczuciem humoru, ale mało który łączy tragedię z humorem. Dzisiaj staliśmy się dużo bardziej jednoznaczni, unikamy tego rodzaju podejścia - mówi Charles Simić, laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówka i słoń tej samej wielkości. Toon Tellegen nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 03:18
Holenderski pisarz przyznaje, że pisząc historie o zwierzętach myślał o dorosłych. Po jego książki sięgają również chętnie dzieci, więc jego opowieści stały się znakomitą lekturą dla całej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe grzechy współczesnej kultury wg Leszka Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 04:47
"Kupa kultury" to zbiór esejów o kulturze i współczesnej popkulturze autorstwa Leszka Bugajskiego. Autorytety, biografie, celebryci, depresja, elegancja, feminizm, to tylko niektóre z tytułów, które można znaleźć w książce. Z jej autorem rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń