X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
Audio
  • Rozmowa z Martyną Ochnik i wizyta w domu Czesława Miłosza (Moje książki/ Jedynka)
Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. Pewnego dnia w grudniu
Foto: Glow Images/East News

W książce " Pewnego dnia w grudniu" mamy wiele zaskoczeń fabularnych. Z książki o trudnym życiu rodzinnym zmienia się w kryminał o otwartym zakończeniu. - Jest to ryzyko z punktu widzenia pisarza, bo nie wszyscy czytelnicy lubią, gdy książka tak się kończy - mówi prowadząca magazyn "Moje książki" Magda Mikołajczuk .

''

Z takim zdaniem zgadza się autorka książki Martyna Ochnik. - Gdy piszę, nie myślę o tym, jaki będzie odbiór, a o tym, co wydaje mi się ważne i nie jest wyjaśnione. Pewne wątki nie są zamknięte, trochę zawisają w przestrzeni i niektórych może to drażnić, ale ja takie książki lubię - komentuje pisarka. Jak dodaje, taki zabieg jest celowy, by czytelnik nie zapomniał o lekturze i by dojrzała ona w jego umyśle i duszy.

Na okładce książki pojawia się zdjęcie dziewczyny, które mogłoby wskazywać na to, że jest to literatura kobieca. Taki wybór nie podoba się samej autorce, jednak jak przyznaje, taka była decyzja wydawnictwa, z którym nie można dyskutować. - To nie jest literatura kobieca, tylko książka dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak wyjść z trudnych sytuacji życiowych, stoją przed koniecznością wyboru i są kuszeni różnymi nowymi możliwościami - wyjaśnia Martyna Ochnik.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

"Pewnego dnia w grudniu" opowiada historię, która dzieje się w zimowy wieczór. Na biurku wydawcy leży maszynopis powieści. Upływają godziny, rośnie stos przeczytanych kartek. Zanurzając się w opowiadaną historię, podążamy tropem dziewczyny, która zapragnęła nadać swojemu życiu szczególne znaczenie.

Barbara, dziennikarka, spotyka dawno niewidzianą znajomą. Zaintrygowana jej opowieścią, postanawia na własną rękę poszukać wyjaśnienia dziwnych zdarzeń. Spotkania i rozmowy ze świadkami opisywanych wypadków zaczynają tworzyć powieść - historię prywatnego śledztwa, które nieoczekiwanie skłania Barbarę do rozliczenia się z własną przeszłością.

Zobacz nasz serwis specjalny o Czesławie Miłoszu >>>

Posłuchaj całej audycji, w której odwiedziliśmy także krakowski dom Czesława Miłosza w dziesiątą rocznicę śmierci. W mieszkaniu w kamienicy przy ulicy Bogusławskiego 6 wszystko wygląda tak jak dawniej.

"Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz prywatny: zachłanny, aktywny, lubił marcepany

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
- To było dziwne uczucie: obcowanie z nim na co dzień, pozwalanie sobie na ryzykowne żarty w jego obecności - tak o Czesławie Miłoszu opowiadali w Dwójce jego przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad sto nieznanych notatników Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 03:00
Rękopisy, notatki, prywatna korespondencja, a przede wszystkim medal noblowski – taką kolekcję przekazał Bibliotece Narodowej syn noblisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Miłosz: Ta nagroda miała symboliczne znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 07:00
- Każdy łączy moją nagrodę z dwoma ważnymi wydarzeniami – wyborem Polaka na papieża i utworzeniem Solidarności w Polsce – mówił Czesław Miłosz w grudniu 1980 roku, kilka tygodniu po przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla, w rozmowie z Anną Frajlich w kalifornijskim mieszkaniu poety.
rozwiń zwiń