Historie alternatywne. Co by było, gdybyśmy wygrali Powstanie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 03:09
To i wiele innych pytań dotyczących historii Polski podejmują książki Marcina Ciszewskiego. - Nie zarażam tym, by z moich książek uczyć się historii, tylko tym, by sięgnąć do źródeł, by dowiedzieć się, że nasi dziadkowie i przodkowie robili coś, co jest bardzo cenne - mówi pisarz w radiowej Jedynce.
Audio
  • Historie alternatywne w literaturze (Moje książki/ Jedynka)
Powstanie Warszawskie. Żołnierze Batalionu Zośka. Okolice włazu kanałowego przy ul. Wareckiej
Powstanie Warszawskie. Żołnierze Batalionu "Zośka". Okolice włazu kanałowego przy ul. WareckiejFoto: wikimedia.commons/fot.Jerzy Tomaszewski

Marcin Ciszewski jest autorem takich książek, jak: "www.1939. com.pl", "www.1944.waw.pl", "Major", "Mróz". - Pisząc pierwszą z nich chciałem odpowiedzieć na pytanie, jak nasze współczesne czołgi poradziłyby sobie w starciu z niemieckimi z okresu II wojny światowej. Wiadomo, że sama zabawa sprzętem czy możliwościami technologii to tylko pewien element całej opowieści - mówi historyk i autor.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Pisarzowi bardziej zależało na zderzeniu mentalności i cywilizacji ludzi z XXI wieku z tymi z czasów wojny. - Konfrontacja tych dwóch postaw była bardzo ciekawa. Jeszcze więcej jej w kolejnych dwóch tomach trylogii - opowiada Marcin Ciszewski.

Historia II wojny światowej, zwłaszcza ta dotycząca Polski i Polaków, buduje jego zdaniem  naszą tożsamość. Jak dodaje, powoli odchodzą osoby, pamiętające tamten okres i dlatego należy o tym przypominać, upowszechniać oraz popularyzować tę wiedzę.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Dlaczego Marcin Ciszewski wybiera taką formę literacką? Do jakich czytelników chce dotrzeć? Posłuchaj całej rozmowy.

Zapraszamy na Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza w najbliższą sobotę. Czytaj więcej >>>
Magazyn "Moje Książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.
(sm/ag)

Czytaj także

Ułańskie szable, kotek i portrety. Nieznane zdjęcia z Powstania Warszawskiego [galeria]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 04:00
Album "63 dni życia i walki" pokazuje nieznane dotychczas sceny z 1944 roku. Zdjęcia dokumentują sposób w jaki powstańcy przygotowywali sobie jedzenie, dzieci pomagające lub walczące w powstaniu, grzebanie zmarłych. - Chcieliśmy wzbudzić emocje - mówi Andrzej Barecki, projektant graficzny albumu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetka, autorka, bohaterka Powstania Warszawskiego i Syrenka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:20
Krystyna Krahelska była nie tylko poetką i autorką wielu znanych piosenek, jak "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz patrzy na nas z pomnika warszawskiej Syrenki, do którego pozowała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia z indeksem w tle. Walki na największej polskiej uczelni

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 07:46
Pomimo trzech szturmów powstańcom nie udało się zdobyć budynków uniwersyteckich w czasie walk w 1944 roku w Warszawie. - Starano się zaskoczyć Niemców i w tym celu żołnierze AK skorzystali z zasłony starych budek, domów i instytucji od strony skarpy i dawnej ul. Gęstej - mówi w Jedynce dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń