Biografia tajemniczej Charlotte Brontë, która wywołała burzę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 05:39
Po śmierci Charlotte Brontë na świecie zapanowała mania na jej literaturę i osobę. W związku z tym, że mało wiedziano o jej życiu, ukazały się różne teorie na jej temat. By nie niszczyć reputacji pisarki, ojciec autorki poprosił jej przyjaciółkę o napisanie biografii Charlotty. - Książka "Życie Charlotte Brontë" stała się wówczas bestsellerem - opowiada Eryk Ostrowski, znawca literatury sióstr Brontë.
Audio
  • Biografia tajemniczej Charlotte Bronte (Moje książki/ Jedynka)
Charlotte Bronte
Charlotte BronteFoto: Wikipedia Commons/własność publiczna/obraz autorstwa Everta A. Duyckincka, na podstawie rynku George'a Richmonda

Eryk Ostrowski skłania się do koncepcji, według której najstarsza z sióstr Charlotte Broncë była autorką prawie wszystkich książek wydanych przez trzy siostry: Charlotte, Emily i Anne. - Jestem zdania, że "Wichrowe wzgórza" napisał brat Charlotty - mówi Eryk Ostrowski.
"Życie Charlotte Brontë" była pierwszą biografią pisarki i zrobiła ona niemałe zamieszanie, zwłaszcza że autorka książki znała osobiście rodzinę Brontë. - Charlotte była tajemnicza, mieszkała wraz z rodziną na odludziu, a stała się znana dzięki książce o Jane Eyre - opowiada Magdalena Mikołajczuk.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Z opinią prowadzącej zgadza się Eryk Ostrowski, autor wstępu do książki "Życie Charlotte Brontë". - Nikt prawie nic o niej nie wiedział, co było konsekwencją jej działania. Ona nie chciała się do końca życia ujawniać, nawet gdy była znana nie zgadzała się, by jej powieści były wydawane inaczej, niż pod pseudonimami - mówi Eryk Ostrowski. Jak dodaje, ta decyzja musiała wynikać z głębszej myśli autorki.
- Dopiero ojciec udzielił zgody, by te utwory wydawać pod tymi trzema kobiecymi imionami. Pseudonimy były męskie i była w tym jakaś idea - podkreśla znawca. Jak się okazuje książka "Życie Charlotte Brontë" powstała na zamówienie ojca pisarki Patricka Brontë.
Wynikało to z faktu, że po śmierci Charlotte ukazało się wiele artykułów i teorii na jej temat. - Jeden z artykułów zawierał wiele informacji, które zraniły pastora Brontë, bo dotyczył jego, ich rodzinnego domu przedstawionego w nie najlepszym świetle. W związku z tym zwrócił się z prośbą do Elizabeth Gaskell, którą znał, i o której wiedział, że jest dobrą pisarką - wyjaśnia Eryk Ostrowski. Jak dodaje znawca, ojciec pisarki chciał w ten sposób uratować wizerunek córki i jej rodzeństwa.

Siostry
Siostry Bronte: Anne, Emily, Charlotte

Największym paradoksem w tej historii jest to, że autorem artykułu, który najmocniej zabolał pastora, była właśnie Elizabeth Gaskell. - Artykuł był opublikowany anonimowo i on o tym, na szczęście, nigdy się nie dowiedział - opowiada specjalista.
Elizabeth Gaskell była przyjaciółką Charlotte Brontë, znała więc losy wielkiej pisarki, jej równie słynnych sióstr i brata, z pierwszej ręki. Książka ukazała się w 1857 roku, w drugą rocznicę śmierci Charlotte Brontë.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jakie wątki biografie wywołały największe oburzenie? Dlaczego powstały różne wersje biografii? Posłuchaj całej audycji.
Magazyn "Moje książki" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klucz francuski". Joanna Nojszewska musiała napisać tę książkę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 18:19
- Trochę nie miałam wyjścia. Mama była nauczycielką języka francuskiego, jeździła na kursy do Francji. Przywoziła różne książki, broszury i czasopisma. Fascynowało mnie, że były kolorowe, miały piękną stylistykę, przedstawiały wielki świat. Od tego zaczęła się moja miłość do Francji - mówiła w Jedynce autorka książki "Klucz francuski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka debatowania - polska specjalność?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 15:50
Polacy, jak się okazuje, są mistrzami w debatowaniu. - Od kilkudziesięciu lat co roku rozgrywają się mistrzostwa świata w debatowaniu i od kilku lat Polacy zajmują coraz wyższe miejsca - opowiada Anna Dobrowolska, główny organizator Mistrzostw Europy Debat Warszawa 2016.
rozwiń zwiń