"Oczyszczenie". Smród Paryża metaforą upadku starego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 03:39
- Ta książka została napisana wyjątkowo zmysłowo, pozwala wręcz usłyszeć dźwięki, gdy o nich mowa. Co jakiś czas pojawia się akapit, który jest niesłychanie poetycki, w którym pojawiają się nieoczekiwanie użyte przymiotniki oraz przedziwne zbitki słowne - opowiada Michał Kłobukowski, tłumacz książki Andrew Millera "Oczyszczenie".
Audio
  • Smród Paryża metaforą upadku starego świata (Moje książki/ Jedynka)
Pogrzeb na Cmentarzu Niewiniątek. Ilustracja z roku 1550
Pogrzeb na Cmentarzu Niewiniątek. Ilustracja z roku 1550Foto: Theodor Hoffbauer/Wikimedia commons/publ. dom.

Jest 1785 rok, rewolucja francuska wisi w powietrzu. Najstarszy cmentarz stolicy Francji jest przepełniony, ziemia wyrzuca na wierzch grzebane w niej ciała, a opary zatruwają miasto i odurzają jego mieszkańców. Młody inżynier Jean-Baptiste Baratte dostaje od króla zadanie oczyszczenia nekropolii. Na Cmentarzu Niewiniątek odkrywa, że czasem rozkład toruje drogę dla nowego początku...

''

Rozmowy z ludźmi kultury na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Tłumacz Michał Kłobukowski, uważa, że książka Andrew Millera "Oczyszczenie" pozwala wejść w świat końca XVIII wieku. - Był on oddalony, spatynowany, a jednocześnie, w pewnym sensie bardzo bliski. Wydaje mi się, że ludzie przedstawieni w książce są bardzo aktualni - opowiada tłumacz.
Jak dodaje, jedną z zalet książek Millera jest to, że potrafi on zmysłowo i wyraziście budować postaci. - Oni są wszyscy nie do pomylenia. Każdy jest niewątpliwie sobą, jest inny od pozostałych, ma swoje specyficzne cechy - mówi Michał Kłobukowski.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W jaki sposób w powieści została przedstawiona Wielka Rewolucja Francuska? Posłuchaj całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Magda Mikołajczuk.

W programie również więcej na temat konkursu literackiego, związanego z Leopoldem Tyrmandem.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.
(sm/asz)

Czytaj także

Czesław Miłosz od kuchni. Jedynka w mieszkaniu poety

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:20
Czesław Miłosz zmarł dziesięć lat temu w wieku 93 lat. Z okazji rocznicy śmierci Noblisty, wybraliśmy się do jego domu w Krakowie, który do dziś wygląda tak, jak za życia pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia tajemniczej Charlotte Brontë, która wywołała burzę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 05:39
Po śmierci Charlotte Brontë na świecie zapanowała mania na jej literaturę i osobę. W związku z tym, że mało wiedziano o jej życiu, ukazały się różne teorie na jej temat. By nie niszczyć reputacji pisarki, ojciec autorki poprosił jej przyjaciółkę o napisanie biografii Charlotty. - Książka "Życie Charlotte Brontë" stała się wówczas bestsellerem - opowiada Eryk Ostrowski, znawca literatury sióstr Brontë.
rozwiń zwiń