X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Oczyszczenie". Smród Paryża metaforą upadku starego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 03:39
- Ta książka została napisana wyjątkowo zmysłowo, pozwala wręcz usłyszeć dźwięki, gdy o nich mowa. Co jakiś czas pojawia się akapit, który jest niesłychanie poetycki, w którym pojawiają się nieoczekiwanie użyte przymiotniki oraz przedziwne zbitki słowne - opowiada Michał Kłobukowski, tłumacz książki Andrew Millera "Oczyszczenie".
Audio
  • Smród Paryża metaforą upadku starego świata (Moje książki/ Jedynka)
Pogrzeb na Cmentarzu Niewiniątek. Ilustracja z roku 1550
Pogrzeb na Cmentarzu Niewiniątek. Ilustracja z roku 1550Foto: Theodor Hoffbauer/Wikimedia commons/publ. dom.

Jest 1785 rok, rewolucja francuska wisi w powietrzu. Najstarszy cmentarz stolicy Francji jest przepełniony, ziemia wyrzuca na wierzch grzebane w niej ciała, a opary zatruwają miasto i odurzają jego mieszkańców. Młody inżynier Jean-Baptiste Baratte dostaje od króla zadanie oczyszczenia nekropolii. Na Cmentarzu Niewiniątek odkrywa, że czasem rozkład toruje drogę dla nowego początku...

''

Rozmowy z ludźmi kultury na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Tłumacz Michał Kłobukowski, uważa, że książka Andrew Millera "Oczyszczenie" pozwala wejść w świat końca XVIII wieku. - Był on oddalony, spatynowany, a jednocześnie, w pewnym sensie bardzo bliski. Wydaje mi się, że ludzie przedstawieni w książce są bardzo aktualni - opowiada tłumacz.
Jak dodaje, jedną z zalet książek Millera jest to, że potrafi on zmysłowo i wyraziście budować postaci. - Oni są wszyscy nie do pomylenia. Każdy jest niewątpliwie sobą, jest inny od pozostałych, ma swoje specyficzne cechy - mówi Michał Kłobukowski.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W jaki sposób w powieści została przedstawiona Wielka Rewolucja Francuska? Posłuchaj całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Magda Mikołajczuk.

W programie również więcej na temat konkursu literackiego, związanego z Leopoldem Tyrmandem.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.
(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Miłosz od kuchni. Jedynka w mieszkaniu poety

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:20
Czesław Miłosz zmarł dziesięć lat temu w wieku 93 lat. Z okazji rocznicy śmierci Noblisty, wybraliśmy się do jego domu w Krakowie, który do dziś wygląda tak, jak za życia pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia tajemniczej Charlotte Brontë, która wywołała burzę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 05:39
Po śmierci Charlotte Brontë na świecie zapanowała mania na jej literaturę i osobę. W związku z tym, że mało wiedziano o jej życiu, ukazały się różne teorie na jej temat. By nie niszczyć reputacji pisarki, ojciec autorki poprosił jej przyjaciółkę o napisanie biografii Charlotty. - Książka "Życie Charlotte Brontë" stała się wówczas bestsellerem - opowiada Eryk Ostrowski, znawca literatury sióstr Brontë.
rozwiń zwiń