Dopisz zakończenie do powieści Tyrmanda. "Ogłaszając ten konkurs czekamy na cud"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 11:16
- Frapuje mnie, jak współcześni wyobrażają sobie, co dalej mogło się zdarzyć w powieści "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Czy opowieść Tyrmanda stanowiła wstęp do napisania czegoś bardzo poważnego? Czy ciąg dalszy tej opowieści był równie zabawny? To pytanie do uczestników konkursu - powiedział juror, dr Tomasz Makowski.
Audio
  • Dr Tomasz Makowski o twórczości Leopolda Tyrmanda i konkursie na dokończnie jego minipowieści (Moje książki/Jedynka)
Leopold Tyrmand pisze na maszynie. Jego minipowieść Wędrówki i myśli porucznika Stukułki pełna jest celnych obserwacji, anegdot i opowiastek romansowych. Jak z dopisaniem zakończenia poradzą sobie uczestnicy konkursu, któremu patronuje Jedynka?
Leopold Tyrmand pisze na maszynie. Jego minipowieść "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" pełna jest celnych obserwacji, anegdot i opowiastek romansowych. Jak z dopisaniem zakończenia poradzą sobie uczestnicy konkursu, któremu patronuje Jedynka?Foto: PAP/CAF

"Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" to niedokończona mini powieść Leopolda Tyrmanda, w której podążamy za tytułowym bohaterem drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce, od Warszawy przez Kraków po Wilno… - To powieść warta zakończenia, zwłaszcza że poruszane w niej wątki i okoliczności cały czas są dla nas tematem dyskusji, są cały czas żywe - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

/

W książce obecne są wątki autobiograficzne, porucznik Stukułka podąża śladami pisarza i w trakcie okupacji wyjeżdża do Niemiec. - Prawdopodobnie uratowało to Tyrmandowi życie, ale także pozwoliło na poczucie, że w życiu warto ryzykować, podejmować decyzje odważne, których się nie będzie żałowało - uważa dr Makowski, juror literackiego konkursu na zakończenie książki o przygodach por. Stukułki.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Gość audycji "Moje książki" podkreśla, że przykład "Przygód dobrego wojaka Szwejka", czy popularność filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" dowodzą, że "interesują nas historie wojenne opowiedziane zabawnie". Jednak od uczestników konkursu zależy, czy pozostaną przy tyrmandowskim sposobie narracji, czy też przesuną jej reflektor na aspekt okrucieństwa wojny. - Wydaje się, że o II wojnie światowej napisano już absolutnie wszystko i wymyślenie czegoś nowego graniczy niemal z cudem. Ten konkurs, tak naprawdę, czeka na taki cud - zaznacza dyrektor Biblioteki Narodowej.

Rozmowy z ludźmi kultury na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Na jakie elementy adepci sztuki pisarskiej powinni zwrócić szczególną uwagę decydując się na udział w konkursie? Czy w przypadku "Wędrówek i myśli porucznika Stukułki" sprawdzi się tekst ukazujący alternatywny bieg historii Polski i Europy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Magda Mikołajczuk.

Organizatorem konkursu jest wydawnictwo MG. Prace nadsyłać można do czerwca 2015 roku. Szczegóły konkursu, który odbywa sie pod patronatem radiowej Jedynki, znajdziesz TU >>>
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

(asz/ag)

Czytaj także

Xawery Żuławski: mam sposób na Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 15:00
- Gdyby Leopold Tyrmand urodził się w USA i napisał "Złego" w Ameryce, to dzisiaj mielibyśmy dziesiątki komiksów na ten temat i kilka ekranizacji – powiedział w radiowej Jedynce Xawery Żuławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matthew Tyrmand: wiedzę o ojcu czerpię z książek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 23:40
Leopold Tyrmand był znany z kolorowego życia i upodobania do kolorowych skarpetek. Dla syna pisarz to przede wszystkim LT. Miał zaledwie cztery lata, gdy zmarł znany pisarz, więc o tym jakim ojciec był człowiekiem Matthew Tyrmand dowiedział się czytając na jego temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bobkowski i jego twórczość. Wciąga i urzeka stylem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 14:59
- Podobnie jest malarstwem. Czasami nie wiemy, dlaczego się podoba. Jest po prostu ładne - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego o wystawie "Andrzej Bobkowski. Życie zapisane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ulice Złego". Zobacz Warszawę z czasów Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 14:03
W warszawskim Muzeum Literatury otwarto wystawę "Ulice Złego" nawiązującą do słynnej powieści Leopolda Tyrmanda. Ekspozycja odtwarza obraz Warszawy z 1954 roku nakreślony przez pisarza.
rozwiń zwiń