Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 09:49
Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
Audio
  • Świat w pigułce, czyli "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka (Moje książki/ Jedynka)
Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. Dom tęsknot Piotra Adamczyka
Foto: Glow Images/East News

Piotr Adamczyk jest autorem wydanej pod patronatem radiowej Jedynki powieści "Dom tęsknot". Pisarz przyznaje, że książka ma wiele wątków autobiograficznych. - Sama bohaterka książki miała swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo moja matka rzeczywiście była Niemką, która urodziła się pod Berlinem i koniec wojny zastał ją we Wrocławiu. Nie wyjechali z rodziną z miasta, bo nie wierzyli w klęskę Hitlera, uważali, że to sytuacja przejściowa - opowiada autor.

''

Rodzina Piotra Adamczyka nie była odosobniona w przekonaniu, że Niemcy wrócą. - Przez kilka lat Niemców siłą deportowano z Polski, natomiast matka była średnią pomocą medyczną, dość dobrze wykształconą i znalazła pracę w szpitalu, prowadzonym przez niemieckie siostry zakonne. Później tak się porobiło, że ani Niemcy nie wrócili, ani ona nie wyjechała - mówi gość audycji "Moje książki". Jak dodaje, takich osób było w powojennej Polsce dużo.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wiele informacji zawartych w książce zdarzyło się naprawdę. Materiał do niej Piotr Adamczyk zbierał przez 10 lat. - Kiedy robiłem fajny materiał reporterski i znajdowałem ciekawe postaci, to wycinałem je, odkładałem na bok i gromadziłem, bo kiedyś się przyda. W pewnym momencie zauważyłem, że jest już tyle fajnych historii, że można by je poukładać w rzecz dotyczącą miasta, kamienicy, w której mieszkają różni ludzie - wyjaśnia ideę książki autor.

W programie znalazła również rozmowa o wydanych po polsku listach Virginii Woolf pt. "Pokrewne dusze".

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(sm/ag)

Czytaj także

Biografia tajemniczej Charlotte Brontë, która wywołała burzę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 05:39
Po śmierci Charlotte Brontë na świecie zapanowała mania na jej literaturę i osobę. W związku z tym, że mało wiedziano o jej życiu, ukazały się różne teorie na jej temat. By nie niszczyć reputacji pisarki, ojciec autorki poprosił jej przyjaciółkę o napisanie biografii Charlotty. - Książka "Życie Charlotte Brontë" stała się wówczas bestsellerem - opowiada Eryk Ostrowski, znawca literatury sióstr Brontë.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oczyszczenie". Smród Paryża metaforą upadku starego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 03:39
- Ta książka została napisana wyjątkowo zmysłowo, pozwala wręcz usłyszeć dźwięki, gdy o nich mowa. Co jakiś czas pojawia się akapit, który jest niesłychanie poetycki, w którym pojawiają się nieoczekiwanie użyte przymiotniki oraz przedziwne zbitki słowne - opowiada Michał Kłobukowski, tłumacz książki Andrew Millera "Oczyszczenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel. "Patrick Modiano to król melancholii"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:27
Jak podkreśla w radiowej Jedynce pisarz i tłumacz Marek Bieńczyk, tegoroczny laureat literackiego Nobla to ukochany pisarz Francuzów. - To król melancholii w XX-wiecznej prozie francuskiej - podkreśla znawca kultury francuskiej.
rozwiń zwiń