Bogactwo języka i formy. To dobry czas na czytanie Jerzego Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:39
To jego słowa wyśpiewała Maryla Rodowicz w piosence "Jadą wozy kolorowe". To on odkrył dla świata cygańską poetkę i napisał pierwsze kompendium na temat cygańskich obyczajów. Jerzy Ficowski był nie tylko znakomitym etnologiem, ale również poetą.
Audio
  • Dobry czas na czytanie Jerzego Ficowskiego (Moje książki/ Jedynka)
Pisarz, poeta i autor tekstów piosenek Jerzy Ficowski wędrował z taborem cygańskim, był znawcą ludowej poezji żydowskiej, zajmował się prozą Brunona Schulza
Pisarz, poeta i autor tekstów piosenek Jerzy Ficowski wędrował z taborem cygańskim, był znawcą ludowej poezji żydowskiej, zajmował się prozą Brunona SchulzaFoto: Bartosz Pietrzak / mat. prasowe

- Bardzo lubię zbiór wierszy "Czekanie na psa" Jerzego Ficowskiego i jestem zaskoczony, że odkryłem go dopiero przed chwilą, to znaczy nie wiedziałem o jego istnieniu. Zdawałem sobie sprawę, że Ficowski pisał wiersze, ale tego tomiku nie znałem - mówi Piotr Paziński, pisarz, eseista i tłumacz.
- Podoba mi się w jego opowiadaniach nurt ćwiczeń z pamięci i zastanawiania się czym jest pamięć, czym jest wspomnienie. Mijanie się ze zmarłymi, zmarli nas nie rozpoznają, żywi też w zasadzie mają nas za obcego. Dzieli nas interwał czasu, nas i tych, których już nie ma - opowiada o jego twórczości Piotr Paziński. Jak dodaje, Ficowski pisze prozą bardzo giętką, w której więcej niż metafor jest obrazów.

Kultura w radiowej Jedynce >>>
- Ficowski wyprzedzał świat o wiele wiorst i może teraz jest czas, by go czytać w całym bogactwie tej twórczości i dostrzec w niej to wszystko, co tam tkwi. Po pierwsze, nie dostrzegano rewolucyjności jego języka poetyckiego, po drugie - Ficowski jest moim zdaniem jedynym uczniem, do którego przyznawałby się Leśmian, ale również z radością obserwował to, co zrobił później - mówi Piotr Sommer, który dokonał wyboru wierszy i opracował zbiór "Lewe strony widoków".

Drugi z gości audycji "Moje książki" podkreśla również, że Ficowski jest tak mocno zakorzeniony w tradycji języka polskiego, że nie ma drugiej osoby, która by tak umiejętnie zbierała w całość palimpsest języka polskiego w drugiej połowie XX wieku.

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Jerzego Ficowskiego (1924-2006), wybitnego poety, tłumacza, autora tekstów piosenek, znawcy kultury cygańskiej i żydowskiej. Pośmiertnie ukazał się niedawno zbiór jego opowiadań "Lewe strony widoków" oraz zbiór wierszy "Czekanie na psa".

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.
(sm, pg)

Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpiękniejsza księgarnia świata i apatyczny Saramago. "Szkice portugalskie"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 17:00
- Moje pierwsze spotkanie z Portugalią odbyło się za sprawą pracy dla radia, więc mogę powiedzieć, że ojcem chrzestnym tej książki jest Polskie Radio - mówi Renata Gorczyńska, autorka książki "Szkice portugalskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 09:49
Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
rozwiń zwiń