Monumentalna powieść "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 02:21
Nowa książka Olgi Tokarczuk jest wielkim wydarzeniem literackim, na co wpływa nie tylko fakt, że autorka pracowała nad 900-stronicową powieścią pracował przez sześć lat. - Ludzie mają tendencję do popadania w trans i porządna powieść służy właśnie do tego - mówi Olga Tokarczuk.
Audio
  • Olga Tokarczuk opowiada o swojej najnowszej książce (Moje książki/ Jedynka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Borys Nieśpielak / DeFacto/Wikimedia Commons

Olga Tokarczuk w nowej powieści "Księgi Jakubowe" opisuje wielokulturową, wieloreligijną i wielonarodową XVIII-wieczną Polskę i historię żydowskiego mistyka Jakuba Franka. 900-stronicowa książka pełna jest misternie skonstruowanych wątków, barwnych postaci i detali dotyczących życia w Polsce w XVIII wieku.

''

- Dobra powieść musi czytelnika zagarnąć, sprawić, by wszedł on w jej świat i tam się przez moment, nawet dłuższy, rozgościł. Naszkicowanie plastycznej mapy powieściowego świata domaga się wielu szczegółów i pewnego rodzaju spokojnego opowiadania historii, więc książki transowe nie mogą być krótkie - mówi autorka. Prowadząca audycję Magda Mikołajczuk potwierdza, że od książki Olgi Tokarczuk wprost nie można się oderwać. Dziennikarka przyznaje, że jest to klasyczna XIX-wieczna powieść.

Pisarka zwraca też uwagę na fakt, że jest to powieść historyczna, w której czuć perspektywę współczesnego autora. - To nawiązanie do niej, a z drugiej strony jest ona bardzo współczesna, bo jest napisana z punktu widzenia współczesnego człowieka. Takiego, który miał do czynienia z feminizmem, z postkolonializmem, który rozumie świat współcześnie - opowiada Olga Tokarczuk.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Autorka przyznaje, że po kilku latach pracy nad książką czuje się związana z bohaterami powieści. Niektóre historie zostały oparte na faktach, a inne są stworzone na postawie zdania, które autorka odnalazła w dokumentach albo z różnych tekstów. - Ksiądz Chmielowski nie wiem jaki był naprawdę i dziś nie da się już tego sprawdzić. W książce uczyniłam go człowiekiem bardzo poczciwym - wyjaśnia autorka.


Jak powstawała książka? Kto pomagał przy redakcji powieści? Posłuchaj całej rozmowy.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Magazyn "Moje książki" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.

(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literacki Nobel. "Patrick Modiano to król melancholii"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:27
Jak podkreśla w radiowej Jedynce pisarz i tłumacz Marek Bieńczyk, tegoroczny laureat literackiego Nobla to ukochany pisarz Francuzów. - To król melancholii w XX-wiecznej prozie francuskiej - podkreśla znawca kultury francuskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 09:49
Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo języka i formy. To dobry czas na czytanie Jerzego Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:39
To jego słowa wyśpiewała Maryla Rodowicz w piosence "Jadą wozy kolorowe". To on odkrył dla świata cygańską poetkę i napisał pierwsze kompendium na temat cygańskich obyczajów. Jerzy Ficowski był nie tylko znakomitym etnologiem, ale również poetą.
rozwiń zwiń