Krew w pantofelkach i kazirodztwo. Mroczne baśnie braci Grimm

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 04:15
Jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci "Baśnie braci Grimm" okazuje się być brutalna, posępna i perwersyjna. Chodzi o jej wersję dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury.
Audio
  • Mroczna lektura, czyli baśnie braci Grimm (Moje książki/ Jedynka)
Fragment okładki książki z baśniami braci Grimm
Fragment okładki książki z baśniami braci GrimmFoto: flicr

Brytyjski pisarz Philip Pullman postanowił przypomnieć pierwotną wersję baśni, napisanych przez braci Grimm. - Pierwotny tytuł zbioru baśni braci Grimm, bo tom się rozrastał, a autorzy pracowali nad nim przez całe życie, brzmiał "Baśnie domowe i dziecięce". Tam widać pewne cenzorskie zabiegi - mówi prof. Grzegorzem Leszczyńskim, znawca literatury dziecięcej. Profesor dodaje, że zostało to podyktowane tym, że autorzy unikali grozy, przemocy, okrucieństwa i scen, np. erotycznych, które mogły być uznane za niewychowawcze.
Dziś nie sposób dotrzeć do źródeł czy oryginalnych tekstów sprzed ponad 202 lat. Pullman stworzył, na podstawie stosowanych przez Grimmów praktyk oraz ówczesnych baśni ludowych, opowieści w duchu niemieckich braci zapisane własnymi słowami. - To nie jest pierwszy zabieg tego typu, bo w książce "Biegnąca z wilkami" Clarissa Pinkola Estés brała baśnie i na swój sposób opowiadając, szukała archetypu dzikiej kobiety - wyjaśnia profesor.

Portret
Portret Wilhelma i Jacoba Grimm/ obraz Elisabeth Jerichau-Baumann/ Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

Pullman chciał natomiast, jak dodaje prof. Leszczyński, opowiedzieć je tak, jak słyszeli je bracia Grimm. - Cały smak tej lektury polega na tym, że Pullman się bawi i zaprasza do tej zabawy czytelników - podkreśla znawca literatury.
******************

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: prof. Grzegorz Leszczyński, znawca literatury dziecięcej, Paweł Goźliński, redaktor naczelny "Książek. Magazynu do czytania", Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki

Data emisji: 26.11.2014

Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roma Ligocka o trudnych powrotach do młodości

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 03:50
- Zrozumiałam, że mogę tę książkę napisać tylko wtedy, jeżeli zrobię to z dzisiejszej pozycji - wyjaśnia koncepcję swojej nowej książki Roma Ligocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka "Skazy". Nasze decyzje splątane z wielką historią

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 14:39
- Czasem wystarczy otworzyć gazetę, by znaleźć kilka gotowych pomysłów na historię. Ale za nią w książce zawsze powinien kryć się temat. W przypadku "Skaz" są nim nasze wybory - mówi o swojej nowej książce Iza Żukowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: w książkach razi mnie fałsz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 14:00
- Moja literatura jest ciekawa, ja jako człowiek jestem nudny - mówi w Jedynce autor bestsellerowych kryminałów takich jak "Uwikłanie", "Ziarno prawdy" czy "Gniew".
rozwiń zwiń