"Zabiegi" Orlińskiego, czyli opowiadania jak petardy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:25
Opowiadania mogą być krótsze i dłuższe, fantastyczne i realistyczne, poważne i zabawne. Wśród czytelników cieszą się mniejszą popularnością niż proza czy reportaż.
Audio
  • Dwa godne polecenia zbiory opowiadań (Moje książki/ Jedynka)
Marcin Orliński, polski poeta, prozaik, krytyk literacki i publicysta
Marcin Orliński, polski poeta, prozaik, krytyk literacki i publicystaFoto: Wikipedia Commons/ Homek toft/ lic. CC BY-SA 3.0
''

A szkoda, bo często przy minimalnej liczbie słów, można przekazać wiele znaczeń.

"Zabiegi" Marcina Orlińskiego to jego prozatorski debiut. O krótkiej formie tej publikacji zdecydowało to, że wcześniej pisał wiersze, więc był oswojony z lapidarnym i zintensyfikowanym gatunkiem. - Starałem się uderzać w formę prozy poetyckiej, więc czasami moim opowiadaniom jest bliżej do prozy, a czasami do wiersza - mówi autor.
Marcin Orliński wyjaśnia, że chciał, by zaproponowana przez niego w "Zabiegach" forma była jak najkrótsza i jednocześnie nasycona dużą liczbą znaczeń. - Mam nadzieję, że niektóre teksty to petardy, w których dużo się dzieje na stosunkowo małej przestrzeni, jaką jest właśnie ten tekst - opowiada poeta.
Pisarz dodaje, że jednym z głównych elementów napędowych książki jest ironia i autoironia. Jak podkreśla, dystans pozwala spojrzeć z boku na różne zjawiska i pojęcia.  
***************

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Marcin Orliński, poeta, krytyk literacki, absolwent filozofii i Piotr Gociek, pisarz, Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki

Data emisji: 3.12.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olśnienie, drogowskaz, pocieszenie. Jaką siłę ma poezja?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:28
W jednym ze swych wierszy Wisława Szymborska pisała, że niektórzy lubią poezję. Jednak nie są to wszyscy. Co takiego ma w sobie poezja, co nas przyciąga i sprawia, że ją lubimy?
rozwiń zwiń