"Cudowna", czyli jak PRL nie radził sobie z wiarą

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:00
- Na początku wydawało mi się, że jest to opowieść historyczna o komunistach walczących z polską religijnością - mówi Piotr Nesterowicz, autor książki "Cudowna".
Audio
  • Rozmowa z pisarzami: Marcinem Cieszewskim i Piotrem Nesterowiczem (Moje książki/ Jedynka)
Piotr Nesterowicz
Piotr NesterowiczFoto: PAP/Tomasz Gzell

''

Pisarz przyznaje, że dopiero jak zaczął wchodzić głębiej, to odkrywał kolejne warstwy tej historii. Według niego, w historii objawienia spod Białegostoku najciekawszym wątkiem wydają mu się emocje, jakie to zdarzenie wywołało.

- Był to strach komunistów, którzy ze wszystkich sił chcieli zabić cud, który według nich nie istniał, poczucie niepewności i zagubienia ze strony księży, którzy nie wiedzieli, czy go uznać, czy potępić. U sąsiadów objawienie zamiast pozytywnych uczuć wywołało głównie zawiść, niechęć i plotkę, która później ściągnęła na Jadwigę negatywne emocje - opowiada Piotr Nesterowicz.
W 1965 roku 14-letniej dziewczynce Jadwidze z Zabłudowa, miejscowości pod Białymstokiem ukazała się Matka Boska i od tego czasu zaczęły się kłopoty jej i jej rodziny. Mieszkańcami wsi zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa, a ludzi zbierających się na miejscu "cudu" pacyfikowało ZOMO. "Cudowna" Piotra Nesterowicza, to świetnie napisana historia o tym, jak PRL nie radził sobie z pojęciem cudu.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: pisarze Marcin Cieszewski (autor m.in. "Krüger. Szakal") i Piotr Nesterowicz (autor książki "Cudowna"), Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki

Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krew w pantofelkach i kazirodztwo. Mroczne baśnie braci Grimm

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 04:15
Jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci "Baśnie braci Grimm" okazuje się być brutalna, posępna i perwersyjna. Chodzi o jej wersję dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zabiegi" Orlińskiego, czyli opowiadania jak petardy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 04:25
Opowiadania mogą być krótsze i dłuższe, fantastyczne i realistyczne, poważne i zabawne. Wśród czytelników cieszą się mniejszą popularnością niż proza czy reportaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od fantazji do nauki. Opowiadania Piotra Goćka

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 19:00
Historie zabawne, poruszające, ironiczne oraz apokaliptyczne. Piotr Gociek jest autorem zbioru opowiadań fantastyczno-naukowych "Czarne bataliony".
rozwiń zwiń