Dramat życia żon pisarzy. Fascynacja, walka i miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 05:32
- Wszystkie bohaterki tej książki przeżywały samotność. Ich życie było momentami piekłem, ale było ono szczęśliwe, intensywne i twórcze - mówi Radosław Romaniuk, autor książki "One. Kobiety, które kochały pisarzy".
Audio
  • Żony pisarzy - dzięki nim powstały dzieła (Moje książki/ Jedynka)
Anna Iwaszkiewicz z córką  w willi Aida w Podkowie Leśnej, 1924 r.
Anna Iwaszkiewicz z córką w willi Aida w Podkowie Leśnej, 1924 r.Foto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

Wszystkie cztery bohaterki książki, czyli Anna Iwaszkiewiczowa, Maria Kasprowiczowa, Nadieżda Mandelsztam i Zofia Tołstoj choć pisały własne utwory, to umniejszały znaczenie tej twórczości. - Przy tak silnych osobowościach jak ich mężowie, nie można było marzyć o stworzeniu dzieł, które będą konkurowały czy uzupełniały pracę ich mężów - mówi autor.
Dlatego kobiety te skupiły się na innych dziedzinach życia, m.in. kochaniu, kształtowaniu innych ludzi i byciu czytelnikiem doskonałym. - Nadieżda Mandelsztam zrealizowała na przykład alternatywny pomysł życia w systemie totalitarnym - dodaje Romaniuk. Jej przyjaciele mówili o niej, że była "mądra jak bies".
Zofia Tołstoj pod wpływem emocji, gniewu czy żalu pisała dziennik, co było rodzajem autoterapii. 13 dzieci, ośmiokrotne przepisywanie dzieła "Wojna i pokój" i zmaganie się z codziennymi problemami były treścią jej życia. Jeszcze przed poznaniem Zofii Lew napisał opowiadanie "Szczęście rodzinne" na temat uroków i trudów małżeństwa, więc można powiedzieć, że ostrzegł ją przed tym, co ją czeka...
***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Radosław Romaniuk (autor książki "One. Kobiety, które kochały pisarzy"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 17.12.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)

Czytaj także

"Cudowna", czyli jak PRL nie radził sobie z wiarą

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:00
- Na początku wydawało mi się, że jest to opowieść historyczna o komunistach walczących z polską religijnością - mówi Piotr Nesterowicz, autor książki "Cudowna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od cyrku do kryminału. Seria o Krügerze Marcina Ciszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 15:00
Wilhelm Krüger był szkolony na akrobatę, a następnie na doskonałego przestępcę, napadającego na banki i jubilerów - opowiada Marcin Cieszewski, autor "Krüger. Szakal".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Buszujący w zbożu" - sukces i przekleństwo Salingera

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:18
O ekranizacji "Buszującego w zbożu" nie chciał rozmawiać nawet z Brando, Spielbergiem, Kazanem. Po wydaniu tej powieści J.D.Salinger już nie zaznał spokoju.
rozwiń zwiń