X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramat życia żon pisarzy. Fascynacja, walka i miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 05:32
- Wszystkie bohaterki tej książki przeżywały samotność. Ich życie było momentami piekłem, ale było ono szczęśliwe, intensywne i twórcze - mówi Radosław Romaniuk, autor książki "One. Kobiety, które kochały pisarzy".
Audio
  • Żony pisarzy - dzięki nim powstały dzieła (Moje książki/ Jedynka)
Anna Iwaszkiewicz z córką  w willi Aida w Podkowie Leśnej, 1924 r.
Anna Iwaszkiewicz z córką w willi Aida w Podkowie Leśnej, 1924 r.Foto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

Wszystkie cztery bohaterki książki, czyli Anna Iwaszkiewiczowa, Maria Kasprowiczowa, Nadieżda Mandelsztam i Zofia Tołstoj choć pisały własne utwory, to umniejszały znaczenie tej twórczości. - Przy tak silnych osobowościach jak ich mężowie, nie można było marzyć o stworzeniu dzieł, które będą konkurowały czy uzupełniały pracę ich mężów - mówi autor.
Dlatego kobiety te skupiły się na innych dziedzinach życia, m.in. kochaniu, kształtowaniu innych ludzi i byciu czytelnikiem doskonałym. - Nadieżda Mandelsztam zrealizowała na przykład alternatywny pomysł życia w systemie totalitarnym - dodaje Romaniuk. Jej przyjaciele mówili o niej, że była "mądra jak bies".
Zofia Tołstoj pod wpływem emocji, gniewu czy żalu pisała dziennik, co było rodzajem autoterapii. 13 dzieci, ośmiokrotne przepisywanie dzieła "Wojna i pokój" i zmaganie się z codziennymi problemami były treścią jej życia. Jeszcze przed poznaniem Zofii Lew napisał opowiadanie "Szczęście rodzinne" na temat uroków i trudów małżeństwa, więc można powiedzieć, że ostrzegł ją przed tym, co ją czeka...
***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Radosław Romaniuk (autor książki "One. Kobiety, które kochały pisarzy"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 17.12.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cudowna", czyli jak PRL nie radził sobie z wiarą

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:00
- Na początku wydawało mi się, że jest to opowieść historyczna o komunistach walczących z polską religijnością - mówi Piotr Nesterowicz, autor książki "Cudowna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od cyrku do kryminału. Seria o Krügerze Marcina Ciszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 15:00
Wilhelm Krüger był szkolony na akrobatę, a następnie na doskonałego przestępcę, napadającego na banki i jubilerów - opowiada Marcin Cieszewski, autor "Krüger. Szakal".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Buszujący w zbożu" - sukces i przekleństwo Salingera

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:18
O ekranizacji "Buszującego w zbożu" nie chciał rozmawiać nawet z Brando, Spielbergiem, Kazanem. Po wydaniu tej powieści J.D.Salinger już nie zaznał spokoju.
rozwiń zwiń