Hipnotyczna Ewa Demarczyk nie mrugała na koncertach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 04:19
- Ona urodziła się z niezwykłym temperamentem, który potem widać było na scenie. Dzięki temu mogła robić takie wrażenie na publiczności i władać nią - opowiada Ewelina Karpacz-Oboładze.
Audio
  • Rozmowa z Angeliką Kuźniak, Eweliną Karpacz-Oboładze i Emilem Maratem (Moje książki/ Jedynka)
Autorki książki o Ewie Demarczyk podkreślają, że uważna lektura pozwoli odpowiedzieć na pytanie dlaczego gwiazda nie powróciła na scenę
Autorki książki o Ewie Demarczyk podkreślają, że uważna lektura pozwoli odpowiedzieć na pytanie dlaczego gwiazda nie powróciła na scenęFoto: PAP/CAF - Henryk Rosiak

Z osobą Ewy Demarczyk związanych jest wiele niewyjaśnionych zagadek. Od kilkunastu lat nie występuje na scenie, a jak głosi plotka, prawie nie odbiera telefonów. Jej postać z każdym rokiem jest coraz bardziej owiana tajemnicą, co stara się zmienić książka "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk" Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze.
Autorkom nie udało się skontaktować ani z Ewą Demarczyk, ani z jej impresario, ale przeczytały szereg materiałów jej poświęconych i rozmawiały z blisko 70 osobami na jej temat. Jeden z rozmówców przyznał, że hipnotyzowała publiczność, bo "nie mrugała oczami". - Pamiętam jak podczas rozmowy z Zygmuntem Koniecznym powiedziałam mu o tym, a on był wielce zdumiony. Dla mnie była to pierwsza rzecz, której się dowiedziałam o Ewie Demarczyk - opowiada Angelika Kuźniak.

Jedna z zagadek dotyczących Ewy Demarczyk związana jest z tym, że pomimo danej jej szansy, nie zdecydowała się na karierę we Francji. Dyrektor paryskiej Olimpii mówił o niej, że jest drugą Edith Piaf, ale ona nie chciała śpiewać po francusku. - Zaproponowano jej nawet, by tekściarze, którzy pracowali dla Edith Piaf pisali dla niej, ale Ewa Demarczyk chciała skończyć studia. Jak mówiła, francuskiego może się nauczyć w Polsce i chce śpiewać teksty polskich poetów - mówi Angelika Kuźniak.
***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze (autorki książki "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk"), Emil Marat (autor "thrillera ekonomicznego" zatytułowanego "Lawirynt", opartego na motywach afery Amber Gold), Tadeusz Lewandowski (krytyk teatralny)

Data emisji: 21.01.2015

Godzina emisji: 20.14

(sm, pg)

Czytaj także

Dramat życia żon pisarzy. Fascynacja, walka i miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 05:32
- Wszystkie bohaterki tej książki przeżywały samotność. Ich życie było momentami piekłem, ale było ono szczęśliwe, intensywne i twórcze - mówi Radosław Romaniuk, autor książki "One. Kobiety, które kochały pisarzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen: dzięki taksówkarzom mam kontakt ze społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 11:36
- Niektóre z rozmów, które zdarza mi się wtedy prowadzić, są bardzo oryginalne. Nie spodziewałem się, że ludzie mogą mieć takie pomysły - mówi pisarz i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator i mroczna historia kobiety, która zniknęła bez śladu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 02:57
- Piszę nielinearnie, gęsto i we wszystkich kierunkach, ale byłam w tropikach, więc jakże miałabym pisać inaczej - mówi Joanna Bator o swojej najnowszej książce "Wyspa Łza".
rozwiń zwiń