Od afery Amber Gold do ekonomicznego thrillera

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 04:19
Książka "Lawirynt" Emila Marata jest echem głośnej afery sprzed dwóch lat, dotyczącej Amber Gold. Ale z opartej na faktach powieści wyszedł ekonomiczny thriller.
Audio
  • Rozmowa z Angeliką Kuźniak, Eweliną Karpacz-Oboładze i Emilem Maratem (Moje książki/ Jedynka)
Emil Marat swój thriller ekonomiczny zatytułowanym Lawirynt oparł na motywach afery Amber Gold
Emil Marat swój "thriller ekonomiczny" zatytułowanym "Lawirynt" oparł na motywach afery Amber GoldFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Starałem się tak konstruować książkę, by coś z niej wynikało, zostawała jakaś refleksja, być może na temat łatwości zabrnięcia w rejony, których samemu się nie rozumie i nie zna - mówi Emil Marat, autor książki "Lawirynt".

Autor zaznacza, że zaledwie 10-15 procent książki opartej jest na prawdziwych zdarzeniach, głównie na początku lektury. - Ten punkt wyjścia potem jest rozwijany. Jak ktoś mi zwrócił uwagę, jest to nic innego jak teoria spiskowa - opowiada pisarz. Dodaje, że jeśli gdziekolwiek jest miejsce na snucie tego typu historii, to właśnie w fikcji.
Na pomysł napisania książki Emil Marat wpadł w chwili, kiedy wybuchła afera Amber Gold i tanich linii lotniczych OLT. - Wydało mi się warte zaznaczenia to, że ta historia może być ujęta w sposób bardziej uniwersalny, na pograniczu baśni, mitu - mówi pisarz.
***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze (autorki książki "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk"), Emil Marat (autor "thrillera ekonomicznego" zatytułowanego "Lawirynt", opartego na motywach afery Amber Gold), Tadeusz Lewandowski (krytyk teatralny)

Data emisji: 21.01.2015

Godzina emisji: 20.14

(sm/ag)

Czytaj także

Dramat życia żon pisarzy. Fascynacja, walka i miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 05:32
- Wszystkie bohaterki tej książki przeżywały samotność. Ich życie było momentami piekłem, ale było ono szczęśliwe, intensywne i twórcze - mówi Radosław Romaniuk, autor książki "One. Kobiety, które kochały pisarzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen: dzięki taksówkarzom mam kontakt ze społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 11:36
- Niektóre z rozmów, które zdarza mi się wtedy prowadzić, są bardzo oryginalne. Nie spodziewałem się, że ludzie mogą mieć takie pomysły - mówi pisarz i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator i mroczna historia kobiety, która zniknęła bez śladu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 02:57
- Piszę nielinearnie, gęsto i we wszystkich kierunkach, ale byłam w tropikach, więc jakże miałabym pisać inaczej - mówi Joanna Bator o swojej najnowszej książce "Wyspa Łza".
rozwiń zwiń