John Steinbeck dobry do nauki angielskiego i do śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 04:25
- Był zniechęcany do pisania tej powieści satyrycznej. Ale ostatecznie uciekł w absurd i bardzo ciężkiego kalibru satyrę polityczną i ekonomiczną - mówi dr hab. Ewa Łuczak.
Audio
  • Dr hab. Ewa Łuczak opowiada o Johnie Steinbecku (Moje książki/ Jedynka)
Komiczna opowieść Krótkie panowanie Pepina IV (1957) ponownie ukazuje się po polsku w tłumaczeniu Danuty Dowjat i Anny Marii Nowak. W  Lekturach Jedynki książkę Johna Steinbecka czyta Paweł Królikowski
Komiczna opowieść "Krótkie panowanie Pepina IV" (1957) ponownie ukazuje się po polsku w tłumaczeniu Danuty Dowjat i Anny Marii Nowak. W "Lekturach Jedynki" książkę Johna Steinbecka czyta Paweł KrólikowskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

"Krótkie panowanie Pepina IV" jest nazywane najdziwniejszą książką Johna Steinbecka. - Ta książka to szukanie oddechu po ciężkiej i poważnej powieści "Na wschód od Edenu". Znalazł się wówczas w próżni - opowiada amerykanistka. W książce Steinbecka miesza się satyra na Francję, Stany Zjednoczone oraz samą władzę.
W audycji więcej na temat tego, dlaczego Steinbeck nie lubił Hemingwaya, a np. uwielbiał Faulknera i o tym, że warto sięgnąć po jego literaturę,  m.in. by poprawić poziom języka angielskiego.

Do słuchania fragmentów książki "Krótkie panowanie Pepina IV" zapraszamy od poniedziałku do piątku (do 13 marca włącznie) o godz. 10.35. Powieść John Steinbeck w "Lekturach Jedynki" czyta Paweł Królikowski.
***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: dr hab. Ewa Łuczak (Instytut Amerykanistyki, Uniwersytet Warszawski), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 4.03.2015

Godzina emisji: 20.14

(sm/ag)

Czytaj także

Bogactwo wielokulturowej Ukrainy, z którego powinniśmy czerpać

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 05:40
- Lwów rodzi silną tożsamość, ludzie mówią, że "są narodowości lwowskiej". Jeden z bohaterów mojej książki przyznaje, że jest człowiekiem pogranicza - opowiada Żanna Słoniowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzechy dzieciństwa, za które cenę płacimy przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 01:14
- "Nieważkość" to opowieść głęboko duchowa. Kwestia odkupienia starych win, zbawienia życia i samego siebie to zadanie kluczowe dla każdego człowieka - mówi Julia Fiedorczuk, autorka książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll - poeta, który nie chciał być poetą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 01:41
- Nie chciałem pisać wierszy, pragnąłem być dziennikarzem i byłem. Cały czas zawodowo pracowałem, chyba że mnie wywalali, co zdarzało się często... - wspominał poeta Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Steinbeck w wydaniu satyrycznym

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 09:21
"Krótkie panowanie Pepina IV" to powieść, która zaskoczy wielbicieli twórczości autora "Na wschód od Edenu".
rozwiń zwiń