Marek Bieńczyk: nie traktuję książek jako miejsca spowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 12:05
- Psychoanaliza czy autoanaliza w literaturze w ogóle mnie nie interesuje - mówi pisarz. W książce "Jabłko Olgi, stopy Dawida" nawiązuje jednak do rodzinnych traum.
Audio
  • Marek Bieńczyk o swojej nowej książce "Jabłko Olgi, stopy Dawida" (Moje książki/Jedynka)
Marek Bieńczyk w tomie Jabłko Olgi, stopy Dawida porusza temat ucieczek, mówi o francuskiej aktorce, w której się kochał, a także znaczeniu eseju we współczesnej literaturze
Marek Bieńczyk w tomie "Jabłko Olgi, stopy Dawida" porusza temat ucieczek, mówi o francuskiej aktorce, w której się kochał, a także znaczeniu eseju we współczesnej literaturze Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

W jednym z opowiadań tomu - "O grubości w literaturze" - Marek Bieńczyk opowiada o swojej mamie, otyłości, wydarzeniach z rodzinnej przeszłości i roli książek w jej uleczeniu. - Zastanawiałem się, czy o tym pisać, bo to dosyć intymne sprawy, ale pomyślałem, że dla niektórych osób może to być ważne - podkreśla pisarz i eseista.

W zbiorze opowiadań i esejów, a także Jedynkowej audycji, Marek Bieńczyk mówi o związkach piłki nożnej i literatury (także w kontekście pewnego gestu Zinedine'a Zidane'a), tańczeniu samby w Rio i rzadko używanych słowach, a także wyjaśnia, kto zrobił coming out dzięki nagrodzie Nike.

Fragmenty z książki "Jabłko Olgi, stopy Dawida" czytali Magda Mikołajczuk i Andrzej Ferenc.

***

Tytuł audycji: Moje książki
Prowadzenie: Magda Mikołajczuk
Gość: Marek Bieńczyk (pisarz, tłumacz, historyk literatury)
Data emisji: 18.03.2015
Godzina emisji: 20.14

asz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Bieńczyk: dlaczego nie ma profilu na Facebooku, chociaż ma

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 08:11
"Książka twarzy" Marka Bieńczyka zdobyła tegoroczną nagrodę literacką Nike. – To taki ostatni krzyk protestu – tłumaczy autor relację dzieła z portalem społecznościowym Facebook.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel. "Patrick Modiano to król melancholii"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:27
Jak podkreśla w radiowej Jedynce pisarz i tłumacz Marek Bieńczyk, tegoroczny laureat literackiego Nobla to ukochany pisarz Francuzów. - To król melancholii w XX-wiecznej prozie francuskiej - podkreśla znawca kultury francuskiej.
rozwiń zwiń