Czy Polska bez flaków byłaby Polską? Nowa powieść Krzysztofa Vargi

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 23:27
- Myślę, że czytelnicy moich książek nie utożsamiają się z bohaterami, którzy są wykrzywieni, nieudaczni, przerysowani i groteskowi, tak jak bohater "Masakry" - mówi Krzysztof Varga.
Audio
  • Czy Polska bez flaków nie byłaby Polską? Krzysztof Varga o swojej nowej powieści "Masakra" (Moje książki/ Jedynka)
Książka Masakra Krzysztofa Vargi stawia pytania o nasze cechy narodowe, prowokuje do refleksji m.in. nad modami, poglądami i sposobami życia. - Jest to obraz niespójności naszych czasów, kiedy trudno jest trzymać się zasad, bo nieustannie dopadają nas pokusy z różnych stron - mówi autor
Książka "Masakra" Krzysztofa Vargi stawia pytania o nasze cechy narodowe, prowokuje do refleksji m.in. nad modami, poglądami i sposobami życia. - Jest to obraz niespójności naszych czasów, kiedy trudno jest trzymać się zasad, bo nieustannie dopadają nas pokusy z różnych stron - mówi autorFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Stefana Kołtuna, bohatera "Masakry" poznajemy, gdy budzą go syreny upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego 1 sierpnia. Autor specjalnie uczynił z Warszawy i jej historii tło książki. - Podoba mi się rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem, ale rekonstrukcja Powstania Warszawskiego i likwidacji getta wydaje mi się zupełnym upopowieniem i upupieniem tragedii ludzkiej. Uważam, że Powstanie Warszawskie to był straszliwy dramat tego miasta i kraju, z całym szacunkiem dla bohaterstwa walczących - opowiada pisarz.

Bohater książki, zmasakrowany kacem wokalista rockowy w średnim wieku, rusza przez upalną Warszawę i spotyka różnych ludzi. Autorowi zależało, by skonfrontował się z przedstawicielami różnych światopoglądów i wizji świata. W książce pojawia się m.in. Bolesław Prus oraz bohaterowie jego książek: stary subiekt, Wokulski, Izabela, pani Latter.

W Radiowej Jedynce Krzysztof Varga wyjaśnia dlaczego zdecydował się na taki zabieg i z jakiego powodu w "Masakrze" jest tyle komizmu...

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Krzysztof Varga (pisarz), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 6.05.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jack Strong" nie powstałby, gdyby nie prof. Brzeziński

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 11:26
- Początkowo miał to być film o czasach, kiedy ważyły się losy zimnej wojny. Jednym z bohaterów miał być Zbigniew Brzeziński. Gdy pojechaliśmy do niego, żeby przekonać go do tego pomysłu, stwierdził, że lepszym kandydatem jest płk Kukliński - mówił w radiowej Jedynce Klaudiusz Frydrych, producent filmu "Jack Strong".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Osiecka - kobieta kameleon

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:11
Początkująca snajperka w dziedzinie zarządzania sercem, prekursorka polskich singielek i najbardziej kochająca fatalna matka na świecie. O tym, jaka była Agnieszka Osiecka, opowiada książka Uli Ryciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mai Jia, czyli najlepiej sprzedający się autor na świecie, którego nikt nie zna

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 03:36
Czym się płaci za bycie nieludzko utalentowanym człowiekiem? Jakie koszty musi ponieść geniusz? O tym opowiada książka "Szyfr", która zachwyci nie tylko miłośników kryminałów i matematyki.
rozwiń zwiń