O niesamowitej sile przyciągania Libanu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 12:46
Stanisław Strasburger przyznał w Jedynce, że książka "Opętanie. Liban" - którą napisał pod pseudonimem Jan Subart - powstała z jego osobistej fascynacji tym krajem.
Audio
  • Stanisław Strasburger o swojej książce "Opętanie. Liban" (Moje książki/Jedynka)
Uliczka w Bejrucie
Uliczka w BejrucieFoto: ortonesque/freeimages.com/cc

- To dziwna relacja. Z jednej strony człowiek szybko odczuwa uciążliwości, komplikacje związane z życiem w Libanie, ale czuje też niesamowitą energię, którą z tego miejsca można czerpać. Energię, której w życiu się nie zapomni. Jak się raz jej doświadczy, to ona już człowiekowi towarzyszy. Jest potrzeba powrotu, znalezienia się w tym miejscu znowu - wyjaśnił gość audycji "Moje książki".

''

Liban najczęściej kojarzy się nam z pełnymi przemocy medialnymi relacjami z konfliktów, które targają tym państwem. Stanisław Strasburger wskazał, że to, co widzimy w telewizji nie oddaje do końca tego, co się tam dzieje. W radiowej Jedynce opowiedział, jak on odbiera ten kraj, jakie są jego doświadczenia i refleksje.
"Opętanie. Liban" to reportaż złożony z bardzo różnych elementów - przekazów prasowych, opowieści osób związanych z Libanem, fragmentów libańskiej poezji, jest też wątek osobisty. Z audycji dowiesz się, dlaczego autor zdecydował się na taką właśnie formę.
Stanisław Strasburger jest pisarzem i menadżerem kultury. Zajmuje się zagadnieniami wielokulturowości, migracji i pamięci zbiorowej. Jego debiut "Handlarz wspomnień" ukazał się również w Libanie i jest pierwszą od dziesięcioleci powieścią polskojęzyczną w przekładzie arabskim. Autor mieszka na przemian w Kolonii, Bejrucie i w Warszawie. Posługuje się pseudonimami Jan Subart i Jonasz Ryba.
Patronem książki "Opętanie. Liban" jest radiowa Jedynka.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Stanisław Strasburger (pisarz)

Data emisji: 20.05.2015

Godzina emisji: 20.19
kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pobożność i grzech jak dzień i noc. Rozbudzający zmysły Kair Mahfuza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 01:21
Nadżib Mahfuz opisał Chan al-Chalili w sposób silnie działający na zmysły. - Znam osoby zakochane w tej części Kairu, które często tam jeżdżą, by pochodzić śladami bohaterów jego książki - mówi Jolanta Kozłowska.
rozwiń zwiń