"Księżyc nad Bretanią" - magiczny romans o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 13:00
- Autorka za tę książkę dostała nagrodę Delia, przyznawaną najlepszej niemieckojęzycznej powieści o miłości - mówiła o romansie Niny George tłumaczka Daria Kuczyńska-Szymala.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Księżyc nad Bretanią" Niny George i "Kilka dni lata" Małgorzaty Sobieszczańskiej (Moje książki/Jedynka)
Zdaniem Darii Kuczyńskiej-Szymali książka Księżyc nad Bretanią zachęca do odwiedzenia tego regionu (na zdjęciu charakterystyczne dla Bretanii wybrzeże)
Zdaniem Darii Kuczyńskiej-Szymali książka "Księżyc nad Bretanią" zachęca do odwiedzenia tego regionu (na zdjęciu charakterystyczne dla Bretanii wybrzeże)Foto: Wikipedia/S.Möller/domena publiczna

"Księżyc nad Bretanią" to opowieść o 60-letniej Marianne, która przez większą część swojego życia była tłamszona przez męża. Ignoruje on jej artystyczne aspiracje, poza tym jest chorobliwym sknerą, który je tylko to, co przecenione i każe chodzić żonie w szarych butach przez dziesięć lat. Rozczarowana życiem bohaterka próbuje popełnić samobójstwo podczas podróży do Paryża. Ocalona, w szpitalu wpatruje się w kafelek przedstawiający rybacką wioskę w Bretanii. Marianne postanawia tam pojechać w poszukiwaniu szczęścia.

Czytaj i słuchaj >>>
Dorota Landowska 663.jpg
Fragmenty powieści czyta Dorota Landowska

Tłumaczka powieści Daria Kuczyńska-Szymala podkreślała w Jedynce, że choć "Księżyc nad Bretanią" wpisuje się w pewien schemat powieści kobiecej, to wyróżnia go sytuacja bohaterki. - Niewątpliwie jest to romans, ale przede wszystkim jest to książka o przemijaniu, napisana w sposób ciepły i pozytywny. Poza tym ta powieść ma pewne walory krajoznawcze...

W audycji rozmawialiśmy też z Małgorzatą Sobieszczańską, autorką książki "Kilka dni lata".

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Daria Kuczyńska-Szymala (tłumaczka), Małgorzata Sobieszczańska (autorka książki "Kilka dni lata")

Data emisji: 16.07.2015

Godzina emisji: 20.19

bch/asz

Czytaj także

Zadie Smith o Oscarze, Noblu i londyńskim stanie umysłu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 03:33
- Uczciwie przyznaję, że nie przywiązuję najmniejszej wagi do nagród, ale jest jedna, o której rzeczywiście marzę. To Oscar, moje dziecięce pragnienie. Gdybym go dostała za napisanie scenariusza, to ucieszyłoby mnie to bardziej niż cokolwiek innego - śmieje się Zadie Smith.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herbjorg Wassmo: uwielbiam się nudzić

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 11:31
- Gdy piszę, to nie planuję mojego teksu, nie dokonuję żadnej konstrukcji. Piszę to, co czuję w danym momencie - mówiła Herbjorg Wassmo, wybitna norweska pisarka.
rozwiń zwiń