Pisarka, która jechała z Cohenem na białym koniu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 05:02
Myriam Anissimov Wilgowicz zawsze ciągnęło do ważnych postaci. - Patrick Modiano był pierwszą osobą z branży literackiej, której pokazałam swoje wprawki literackie - wspomina pisarka jidysz, która gości na Festiwalu Warszawa Singera.
Audio
  • Literackie atrakcje Festiwalu Warszawa Singera (Moje książki/ Jedynka)
Myriam Anissimov
Myriam AnissimovFoto: flickr/ ActuaLitté / lic. CC BY-SA 2.0

Urodziła się w 1943 roku w obozie dla uchodźców w Szwajcarii. Jej rodzice byli polskimi Żydami, którzy w domu używali języka jidysz. - Choć jej książki nie były w Polsce tłumaczone i wydawane, to warto powiedzieć, że jest autorką kilkunastu powieści, które są we Francji i innych krajach bardzo cenione za to, że jako jedna z pierwszych zabrała głos w sprawie drugiego pokolenia po Holokauście - opowiada pisarz Remigiusz Grzela.

Myriam Anissimov napisała m.in. biografię Romaina Gary’ego. - Był dla mnie figurą ojca z racji tego, że urodził się w tym samym roku, co mój tata. Był mężczyzną szalenie imponującym i nieprzewidywalnym - opowiada pisarka. Jak dodaje, był człowiekiem całkowicie wolnym i żył w przekonaniu, że pisarz ma prawo zmyślać wyobrażone żywoty. 

W życiu Anissimov literatura łączy się z muzyką - piosenki dla niej pisał noblista Patrick Modiano, a z Leonardem Cohenem podczas pewnego festiwalu... jeździła konno. W programie rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Myriam Anissimov wpłynęła na powstanie filmu "Pianista" i jakie niewygodne odkrycia poczyniła w biografii Romaina Gary’ego. Remigiusz Grzela opowiedział też fascynującą historię o tym, jak Myriam stała się panią Wilgowicz...

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Remigiusz Grzela (dziennikarz, pisarz), Tadeusz Lewandowski (krytyk filmowy), Piotr Paziński (dziennikarz, pisarz, eseista, krytyk literacki)

Z Myriam Anissimov rozmawiała Martyna Podolska. Tłumaczył Krzysztof Umiński.

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Czytaj także

"Ten festiwal to taki wielki żydowski Woodstock"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 08:15
W Krakowie trwa 22. Festiwal Kultury Żydowskiej. Temu wyjątkowemu wydarzeniu poświęcone były Jedynkowe "Rozdroża Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera - zobacz nieistniejące miasto

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 02:07
- Na Pradze możemy bardziej odczuć atmosferę żydowskiej Warszawy, bo do dziś możemy tam odnaleźć bardzo wyraźne ślady centrum życia żydowskiego - mówi Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, przewodniczka po Warszawie
rozwiń zwiń