X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kacica". Czesi jako śmiejące się bestie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 02:14
- Pavel Kohout doszedł do wniosku, że jeśli świat ma się zmienić na lepsze, to musi się to zacząć w człowieku, w jego sercu, indywidualnie we wnętrzu każdego z nas - mówi Mariusz Szczygieł, pisarz.
Audio
  • Rozmowa wokół książki "Kacica" Pavela Kohouta (Moje książki/ Jedynka)
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełFoto: Andrzej Gralewski/Polkskie Radio

Wyd. Dowody na Istnienie Wyd. Dowody na Istnienie

Wznowiona właśnie w Polsce książka Pavla Kohouta, jednego z najwybitniejszych czeskich pisarzy, pod tytułem "Kacica" opowiada o szkole dla katów, która zdecydowała się przyjąć pierwszą dziewczynę. Jest to makabreska o filozoficznej głębi, drastyczna i bardzo śmieszna zarazem. - Przesłaniem książki "Kacica" jest to, że wystarczy mały wstrząs historii i natychmiast kaci lęgną się jak robaki. Człowiek ma łatwość i naturalną potrzebę ukatrupiania ludzi, co było czytelną aluzją do tego, co wówczas działo się w Czechosłowacji - opowiada Mariusz Szczygieł.

Fundamentem nauczania w szkole dla katów jest to, by osoba mordowana nie wzbudzała w obserwatorach współczucia. - Przed publicznością, która ogląda akt pozbawiania kogoś życia trzeba ukryć fakt, że sam patrzący może się kiedyś znaleźć po drugiej stronie i zostać ukatrupiony. W związku z czym proces zabijania należy tak przedstawić, by człowieka zdehumanizować, wprowadzić element dowcipu bądź teatru - opowiada dziennikarz.

Gość Magdy Mikołajczuk wyjaśnił, dlaczego "Kacica" nie podobała się władzom Czechosłowacji, co ma wspólnego korporacyjne lizusostwo z odwagą oraz z jakich powodów Czesi to "śmiejące się bestie", jak mawiał Bohumil Hrabal.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Mariusz Szczygieł (dziennikarz, pisarz, reporter), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fraszka - pomiędzy żartem, obsceną i liryką

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 05:33
- Dydaktyzm fraszek jest co najmniej podejrzany. Dominuje humor rubaszny i nikt tego nie bierze za poważną lirykę, która dokumentuje przeżycia i bogactwo życia wewnętrznego - mówi prof. Piotr Michałowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recenzja książki ”Gabriela, cynamon i goździki" Jorge Amado

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 04:59
- "Gabriela, cynamon i goździki" Jorge Amado jest książką ciepłą nie tylko w sensie klimatycznym, ale również po ludzku. Tam się wiele dzieje, wszystko ciągle buzuje - opowiada Tomasz Pindel, tłumacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewska trylogia, która stała się bestsellerem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 02:21
"Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaite wzbudziła nie tylko zachwyty, ale również kontrowersje. - Bardzo oddaliłam się od kanonu literatury litewskiej - mówi autorka książki.
rozwiń zwiń