Czar Poznania i jego gwary w nowym kryminale Ćwirleja

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 03:33
- Jako autorzy kryminałów staramy się, by nasze książki niosły jakąś diagnozę współczesności i głębsze przesłanie, jak również mówiły o nas samych - mówi w radiowej Jedynce pisarz Ryszard Ćwirlej.
Audio
  • Ryszard Ćwirlej o swojej nowej powieści kryminalnej "Tam ci będzie lepiej" (Moje książki/Jedynka)
Akcja kryminału Ćwirleja dzieje się w Poznaniu na początku 1924 roku. Mieszkańcami miasta wstrząsa fala brutalnych morderstw. Z rąk nieznanego sprawcy giną prostytutki. Śledztwo prowadzą komisarz Antoni Fischer oraz jego zastępca Albin Siewierski
Akcja kryminału Ćwirleja dzieje się w Poznaniu na początku 1924 roku. Mieszkańcami miasta wstrząsa fala brutalnych morderstw. Z rąk nieznanego sprawcy giną prostytutki. Śledztwo prowadzą komisarz Antoni Fischer oraz jego zastępca Albin SiewierskiFoto: Guillaume Speurt/Flickr/CC BY-SA 2.0

Wydawnictwo: Czwarta Strona Wydawnictwo: Czwarta Strona

"Tam ci będzie lepiej" to tytuł nowej powieści kryminalnej Ryszarda Ćwirleja, dziejącej się w Poznaniu w 1924 roku. W związku z wykorzystaniem w niej języka gwarowego została ona uzupełniona o stosowny słownik. - Te słowa musiały się w niej pojawić, bo lata 20. i 30. XX wieku do czasów powojennych to okres, gdy gwara żyła w Poznaniu, na Wielkopolsce i nie bardzo mógłbym sobie wyobrazić, by moi bohaterowie, pochodzący z nizin społecznych i dzielnic cieszących się złą sławą, mogli się posługiwać językiem czysto literackim - opowiada Ryszard Ćwirlej.

Przygotowując się do pracy nad książkami, autor robi kwerendy gazet i czyta książki historyczne. - Jestem historykiem z zamiłowania, a nie z wykształcenia, więc każdą wolną chwilę poświęcam na tego typu lektury. Choć odnalezienie się w realiach lat 20. nie stanowi dla mnie trudności, to książka była mocno konsultowana z zawodowym historykiem - podkreśla autor kryminałów.

W audycji wyjaśniliśmy, z jakich powodów gwara poznańska używana jest przez nastolatków do tzw. beki i opowiedzieliśmy o intrygującej zabawie autorów polskich kryminałów.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Ryszard Ćwirlej (pisarz, dziennikarz telewizyjny), Grażyna Grabowska (prezes Targów Książki w Krakowie), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 21.10.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg

Czytaj także

Pierre Lemaitre: nawet jeśli moje powieści są złe, to będę krócej cierpiał

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:00
- Zostałem pisarzem, bo nigdy nie przestałem opowiadać sobie w głowie pewnych historii - mówi francuski pisarz Pierre Lemaitre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ścieżki północy" - o wielkości i małości człowieka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 02:39
- "Ścieżki północy" Richarda Flanagana pokazują, że można być bohaterem w jednym aspekcie życia albo w krytycznych sytuacjach, a jednocześnie małym człowiekiem w innych - mówi tłumacz, Maciej Świerkocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zaklęte w guziku Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 01:51
- Nie zależało mi na tym, by szukać sensacji i mówić o rzeczach, których sam Jarosław Iwaszkiewicz nie chciałby opowiadać głośno - podkreśla Anna Król, autorka książki "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie".
rozwiń zwiń