Salman Rushdie, ciemna strona i wojna światów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 03:18
- Dżinn u Salmana Rushdiego zdaje się być drugą stroną nas samych, a ciemna strona świata bardzo interesuje samego autora - mówi orientalistka dr Monika Browarczyk.
Audio
  • Rozmowa o najnowszej książce Salmana Rushdiego (Moje książki/ Jedynka)
Najsłynniejszą książką Rushdiego są Szatańskie wersety, wzorowane częściowo na Mistrzu i Małgorzacie
Najsłynniejszą książką Rushdiego są "Szatańskie wersety", wzorowane częściowo na "Mistrzu i Małgorzacie"Foto: PAP/EPA/LEONARDO MUNOZ

Wydawnictwo: REBIS Wydawnictwo: REBIS

Salman Rushdie wydał właśnie najnowszą książkę "Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy". Autor łączy w niej historię i legendy, postaci rzeczywiste i baśniowe, prawdę i zmyślenie, by ukazać naszą rzeczywistość z perspektywy odległej przyszłości, w której ludzkość żyje w szczęśliwym, areligijnym świecie.

Urodzony w Indiach brytyjski pisarz krytykował islam jeszcze przed tym, gdy religijny fanatyzm islamistów zaczął zbierać krwawe żniwo. - Byłabym bardzo ostrożna z atakowaniem islamu, szczególnie jeśli pomyślimy o tym, że można to traktować jako przypowieść o wojnie światów i wartości, wojnie dobra ze złem - mówi dr Monika Browarczyk.

Jaka jest analogia pomiędzy Szeherezadą a Salmanem Rushdie? Dlaczego dżinn jest winien temu, że zepsuł nam się samochód? Z jakich powodów w książkach Rushdiego kłócą się ze sobą zażarcie puste miejsca po ludzkich prochach? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: dr Monika Browarczyk (katedra orientalistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), Paweł Goźliński (redaktor naczelny magazynu "Książki")

Data emisji: 25.11.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rękopis znaleziony w Saragossie" znacznie zabawniejszy niż dawniej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 01:17
- Tekst Potockiego fascynuje w każdej postaci, a nowy przekład Anny Wasilewskiej jest bardzo dobry. Dla polskiego czytelnika może to być duże zaskoczenie i wielkie przeżycie - mówi tłumacz Francois Rosset.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frassati Gawrońscy. Fascynująca historia romansu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 17:00
- Luciana Frassati wykazała się w swojej działalności wojennej nadzwyczajną odwagą. Sam Mussolini, gdy odwiedzała go po raz kolejny, wyrażał dla niej podziw. Była agentką, emisariuszką na rzecz rządu RP w Londynie – mówi Krystyna Kalinowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wolontariuszka". Szlachetność nie wystarczy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 22:22
- By ratować innych ludzi skutecznie, pomagać im, nie wystarczy serce. Trzeba mieć wiedzę, siłę, środki i umiejętności - mówi pisarz Marek Harny. Jego najnowsza powieść z pewnością nie jest po prostu romansem.
rozwiń zwiń