Prywatność kontra Facebook. "Ciągły występ budzi lęk"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 01:39
- Na portalach społecznościowych, jak np. Facebook trudno odróżnić wyznanie od przechwałki, reklamy od stwierdzenia faktu. Cała nasza obecność w internecie jest reklamą i budzi to w nas niepokój - mówi pisarka Eleanor Catton.
Audio
  • Rozmowa z Eleanor Catton o internecie, fascynacji aktorstwem i Facebooku (Moje książki/ Jedynka)
Eleanor Catton, nowozelandzka pisarka, laureatka Bookera
Eleanor Catton, nowozelandzka pisarka, laureatka BookeraFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Nowozelandzka pisarka Eleanor Catton jest najmłodszą laureatką nagrody Bookera za liczącą ponad 900 stron powieść "Wszystko, co lśni". Po polsku ukazała się również jej debiutancka powieść "Próba", dziejąca się w niekonwencjonalnej szkole aktorskiej dla nastolatków. - Kiedyś usłyszałam od osoby, zajmującej się literaturą w Nowej Zelandii, że pisarze są niespełnionymi aktorami. Byliby aktorami, ale niestety ich potrzeba kontroli jest zbyt silna - śmieje się autorka.

Co ma wspólnego likwidacja konta na serwisie społecznościowym Facebook z samobójstwem? Który z polskich dramaturgów był inspiracją dla nowozelandzkiej pisarki? Jak zdaniem Eleanor Catton należy napisać książkę, by przyjemność jej czytania była możliwie największa? Czy prywatność i samotność mogą poprawiać kreatywność? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Eleanor Catton (nowozelandzka pisarka, laureatka Bookera za powieść "Wszystko, co lśni"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), Paweł Goźliński (pisarz, teatrolog, dziennikarz)

Data emisji: 2.12.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Czytaj także

"Wolontariuszka". Szlachetność nie wystarczy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 22:22
- By ratować innych ludzi skutecznie, pomagać im, nie wystarczy serce. Trzeba mieć wiedzę, siłę, środki i umiejętności - mówi pisarz Marek Harny. Jego najnowsza powieść z pewnością nie jest po prostu romansem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać najlepszą biblioteką w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:00
Niemowlęta jako amatorzy książek? Dogoterapia w bibliotece? Kurs robótek ręcznych? Czemu nie - najlepsze placówki w kraju są otwarte na nowe pomysły, by przyciągnąć czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salman Rushdie, ciemna strona i wojna światów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 03:18
- Dżinn u Salmana Rushdiego zdaje się być drugą stroną nas samych, a ciemna strona świata bardzo interesuje samego autora - mówi orientalistka dr Monika Browarczyk.
rozwiń zwiń