Historia jak awanturnicza przygoda. Warszawa Grzegorza Kalinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 03:38
- Postanowiłem skoncentrować się na międzywojennym fragmencie historii, bo wiemy o niej tylko tyle, ile jest w podręcznikach - opowiada pisarz Grzegorz Kalinowski.
Audio
  • Rozmowa wokół powieści "Śmierć frajerom. Złota maska" (Moje książki/ Jedynka)
Warszawska Starówka
Warszawska StarówkaFoto: Pixabay/ CC0 Public Domain

Wyd. Muza Wyd. Muza

Głównym bohaterem książki "Śmierć frajerom. Złota maska", drugiej części opowieści o międzywojennej Warszawie, jest Henryk Wcisło. Pierwsze lata niepodległej Polski Grzegorz Kalinowski przedstawił jako czas awanturniczy i sensacyjny. - Główny bohater dojrzewa, ma pomysły, by planować swoje życie i pewno byłaby to nudna historia o facecie, który założył rodzinę, ale nic z tego, bo do akcji wkracza nowa postać, która wywraca ten porządek do góry nogami - opowiada autor.

Koleje losów Heńka Wcisło, który zakochany i szczęśliwy postanawia rozpocząć uczciwe życie marząc o przyszłości z piękną Lodzią słuchacze Jedynki mogą śledzić w dniach 9-21 grudnia (od poniedziałku do piątku) o godz. 11.35. Książkę w "Lekturach Jedynki" czyta Olaf Lubaszenko.

Co Jacek Dehnel ma wspólnego z bohaterem książki Grzegorza Kalinowskiego? Gdzie można zdobyć certyfikat "warszawskości"? Jaki jest prawdziwy warszawiak? 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Grzegorz Kalinowski (historyk, dziennikarz sportowy, autor powieści "Śmierć frajerom. Złota maska"), Tadeusz Lewandowski (krytyk filmowy)

Data emisji: 9.12.2015

Godzina emisji: 20.15

sm/gs

Czytaj także

Salman Rushdie, ciemna strona i wojna światów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 03:18
- Dżinn u Salmana Rushdiego zdaje się być drugą stroną nas samych, a ciemna strona świata bardzo interesuje samego autora - mówi orientalistka dr Monika Browarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatność kontra Facebook. "Ciągły występ budzi lęk"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 01:39
- Na portalach społecznościowych, jak np. Facebook trudno odróżnić wyznanie od przechwałki, reklamy od stwierdzenia faktu. Cała nasza obecność w internecie jest reklamą i budzi to w nas niepokój - mówi pisarka Eleanor Catton.
rozwiń zwiń