Orhan Pamuk z miłości do Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 09:28
- Pisarz kocha to miasto. Jest nim opętany na równi z bohaterami jego książek - mówiła w Jedynce turkolożka Justyna Chmielewska.
Audio
  • Justyna Chmielewska o książce "Dziwna myśl w moje głowie..." (Moje książki/Jedynka)
Ważną rolę w nowej powieści Orhana Pamuka odgrywa Muzeum Niewinności
Ważną rolę w nowej powieści Orhana Pamuka odgrywa Muzeum Niewinności Foto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Ukazała się właśnie najnowsza powieść laureata literackiej nagrody Nobla Orhana Pamuka pt. "Dziwna myśl w mej głowie. Stambuł w latach 1960-2012, zmiany obyczajowe i społeczne".

Jej główny bohater jest ulicznym sprzedawcą buse (tradycyjny fermentowany napój turecki). - Warto go wypić w Stambule. Przywodzi na język starego stambulskiego ducha, od którego Pamuk nie może się opędzić. Buse ma przynosić klimat osmańskiej przeszłości, która miała być z Turcji wyrugowana. Mieli m.in. zniknąć tacy ludzie, jak Mevlut, bohater książki Pamuka - powiedziała Justyna Chmielewska.

Nie jest on, jak w innych książkach Pamuka, stambulskim intelektualistą. Reprezentuje lud pracujący. - Pamuk każe mu wyjść na ulice i spędzać czas na przemierzaniu miasta. Wnika w stambulską historię i współczesność, poszukuje w niej siebie - dodała turkolożka.

"Dziwna myśl w mej głowie. Stambuł w latach 1960-2012, zmiany obyczajowe i społeczne" to również historia jego rodziny, przyjaciół i klientów. Dzięki temu poznajemy historię ostatnich 50 lat Stambułu. Na czym polega jej nietypowość w porównaniu do innych powieści tureckiego noblisty? Również o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Justyna Chmielewska (turkolożka)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 20.19

tj/ag

Czytaj także

Vabank, czyli "Śmierć frajerom"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 13:42
Warszawa z początku XX wieku, kasiarze niczym z filmu Juliusza Machulskiego oraz konspiratorzy i szpicle. To świat powieści Grzegorza Kalinowskiego pt. "Śmierć frajerom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
Placówka stara się gromadzić wszystkie książki wydawane w Polsce. - W czasach PRL biblioteka zdobywała mniej lub bardziej oficjalne publikacje ukazujące się w drugim obiegu. W BN pracowali też opozycjoniści – przypomina jej dyrektor Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń