Przy trotuarze i krawężniku. Ziemowit Szczerek o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:58
- Podoba mi się podejście, w którym kamerę lub oko trzymamy nisko przy ziemi, gdy zanurzamy się w rzeczywistość głęboko, tam gdzie powstaje - mówił w Jedynce pisarz i tłumacz.
Audio
  • Ziemowit Szczerek: uprawiam eseistykę podróżniczą (Moje książki/Jedynka)
Ziemowit Szczerek interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi oraz kulturowymi
Ziemowit Szczerek interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi oraz kulturowymiFoto: Rafał Komorowski/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0

Ziemowit Szczerek jest autorem wielu reportaży publikowanych m.in. w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym" i "Nowej Europie Wschodniej", nominowanym dwa lata temu do Paszportu Polityki.

- Zawsze najbardziej interesowały mnie perspektywy, punkty widzenia, z jakich można patrzeć na tę samą rzeczywistość. Z konfrontacji mojej perspektywy i ludzi, z którymi się spotykam, zwykle coś wynika. Coś, z czego można ulepić historię - powiedział Ziemowit Szczerek.

Tym razem, w książce "Tatuaż z tryzubem", zapisał w formie reportażu literackiego swoją podróż przez Ukrainę – od tej niebiesko-żółtej po prorosyjską wschodnią, od Majdanu i Donbasu przez ukraińskie sioła.

Czy udało mu się zrozumieć współczesną Ukrainę? Czy można posiąść na jej temat wiedzę tylko na podstawie doniesień medialnych? Czy Ukraińcy kochają Polaków, czy też jest to miłość koniunkturalna? Dlaczego ten kraj fascynuje przywiązaniem do tradycji, wciąż żywym zwyczajem korzystania z usług molfarów – czyli szamanów, zaklinaczy? Czy może zaangażowaniem w politykę, która jednych Ukraińców kocha, a innych odrzuca?

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Ziemowit Szczerek (pisarz)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 20.19

tj/mc

Czytaj także

"Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam - historia miłości i terroru

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 16:15
- Największe wrażenie zrobiły na mnie wątki związane z aresztowaniem Mandelsztama, z nocną rewizją, podróżą na zesłanie i ostatecznym zatrzymanien, gdy małżeństwo nie zdążyło się nawet pożegnać - mówił w Jedynce tłumacz Jerzy Czech.
rozwiń zwiń