"Siostry" - uniwersalna opowieść o losach rodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 00:03
- W książce "Siostry" starałam się w opisanych życiorysach zawrzeć historię pokolenia oraz ich postawy wobec tego, co się działo w czasie wojny i w późniejszych latach - mówi autorka Agnieszka Lewandowska-Kąkol.
Audio
  • Agnieszka Lewandowska-Kąkol opowiada o inspiracji do napisania książkach, jej wątkach autentycznych i tym, co czyni powieść wyjątkową (Moje książki/ Jedynka)
Powieść Siostry opowiada o trzech siostrach: Ludmile, Barbarze i Heli. Przedwojenne polskie Wilno. Dziewczyny, których beztroskie życie przerwała wojna. Wszystkie zostały wywiezione w stepy Kazachstanu, po wojnie każdej z nich los szykuje inną niespodziankę zdj. ilustracyjne
Powieść "Siostry" opowiada o trzech siostrach: Ludmile, Barbarze i Heli. Przedwojenne polskie Wilno. Dziewczyny, których beztroskie życie przerwała wojna. Wszystkie zostały wywiezione w stepy Kazachstanu, po wojnie każdej z nich los szykuje inną niespodziankę/ zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/PublicDomainArchive

Powieść "Siostry" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol, opata na prawdziwych życiorysach, opowiada o losach trzech sióstr: Ludmiły, Barbary i Heli. Autorka zaznacza, że nie jest to książka dokumentalna, choć w znacznej mierze oparta na faktach, zaczerpniętych m.in. z Archiwów Wschodnich Ośrodka Karta. - Pozwoliłam sobie na pewną dowolność i fabularyzację, by dobrze się ją czytało oraz by była ciekawa również dla czytelników, których nie interesuje II wojna światowa i zesłania - opowiada pisarka.

W programie mówiliśmy o tym, co stało się bodźcem do napisania powieści, jakie jej elementy są prawdziwe, w jaki sposób książka "Siostra" mówi o losach wielu Polaków i co czyni ją historią uniwersalną o losach rodziny. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadziła Magda Mikołajczuk.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Agnieszka Lewandowska-Kąkol (autorka wydanej pod patronatem Jedynki powieści "Siostry"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), prof. Ewa Łuczak (amerykanistka, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.02.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/ag

Czytaj także

Sposób na pisanie. "Nie można czekać na wenę"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 21:09
- Pisarz nie może czekać na wenę. Takie słowa jak natchnienie należy usunąć ze słownika i po prostu systematycznie pracować codziennie - mówi autor kryminałów Remigiusz Mróz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria bliskich nam wariatów w "Schyłku szatrangu"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 02:09
- Można powiedzieć, że "Schyłek szatrangu" to studium głupoty, opowieść ludzi półobłąkanych. Jako powieściopisarz pokazuję osoby dotknięte głupotą w działaniu – mówi Marek Szalsza.
rozwiń zwiń