Opowiadanie gatunkiem naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 00:48
- W czasach internetu i coraz krótszych przekazów opowiadanie daje szansę czytelnikowi na przyjęcie idei w całości oraz jest triumfem pomysłu nad wszystkim innym - mówi Jarek Westermark, autor zbioru "Opowiadania, które napisałem".
Audio
  • Co stanowi siłę opowiadań? (Moje książki/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/LouAnna

Opowiadanie ma często większą moc oddziaływania niż długie powieści. Początkiem, ze względu na lapidarność gatunku, jest zwykle mocny i wyraźny pomysł. - Opowiadania przypominają szkice rysunkowe dla dzieci, które trzeba wypełnić odpowiednimi kolorami, by powstał pełen obraz. Zbiór "Imigranci" potraktowałem również jako szkic, który czytelnik, w zależności od poziomu empatii i wrażliwości, sobie dopełnia - opowiada pisarz Krzysztof Maria Załuski.

Czytaj także
Biblioteka Narodowa 1200.jpg
Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Czy mroczne strony życia imigranta dominują nie tylko w literaturze? Czy zakorzenienie się w nowym kraju jest niemożliwe? Co jest najlepszym treningiem lapidarności? Z jakich powodów opowiadania nie są popularnym gatunkiem? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Krzysztof Maria Załuski (dramaturg, pisarz, publicysta, dziennikarz, autor tomu "Imigranci"), Jarek Westermark (autor książki "Opowiadania, które napisałem"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Czytaj także

Sposób na pisanie. "Nie można czekać na wenę"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 21:09
- Pisarz nie może czekać na wenę. Takie słowa jak natchnienie należy usunąć ze słownika i po prostu systematycznie pracować codziennie - mówi autor kryminałów Remigiusz Mróz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria bliskich nam wariatów w "Schyłku szatrangu"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 02:09
- Można powiedzieć, że "Schyłek szatrangu" to studium głupoty, opowieść ludzi półobłąkanych. Jako powieściopisarz pokazuję osoby dotknięte głupotą w działaniu – mówi Marek Szalsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siostry" - uniwersalna opowieść o losach rodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 00:03
- W książce "Siostry" starałam się w opisanych życiorysach zawrzeć historię pokolenia oraz ich postawy wobec tego, co się działo w czasie wojny i w późniejszych latach - mówi autorka Agnieszka Lewandowska-Kąkol.
rozwiń zwiń