X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powieść, która stała się inspiracją dla serialu "Wspaniałe stulecie"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 13:50
- Osyp Nazaruk pisał tę książkę przez osiem lat. Posługiwał się wieloma historycznymi źródłami. Starał się przedstawić tę postać taką, jak była naprawdę - mówiła w Jedynce tłumaczka "Aleksandry" Natalia Celer.
Audio
  • Natalia Celer o powieści "Aleksandra" (Moje książki/Jedynka)
Roksolana jest również główną żeńską bohaterką serialu tureckiego Wspaniałe stulecie, który przedstawia życie dworu osmańskiego w okresie panowania sułtana Sulejmana
Roksolana jest również główną żeńską bohaterką serialu tureckiego "Wspaniałe stulecie", który przedstawia życie dworu osmańskiego w okresie panowania sułtana Sulejmana Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Pierwsza połowa XVI wieku. Aleksandra Lisowska, młoda dziewczyna z Rohatyna, porwana przez Tatarów niemal sprzed ołtarza i wzięta w jasyr, trafia na dwór Sulejmana Wspaniałego, jednego z najpotężniejszych władców Imperium Osmańskiego. Przyjmuje imię Hürrem (Roksolana to przydomek wskazujący na przynależność do narodu ruskiego). Sułtan traci dla niej głowę i bierze ją za żonę.

Roksolana stała się osobą najbliższą Sulejmanowi. Rządziła w państwie Osmańskim przez 40 lat. - Dla Ukraińców ta postać ma znaczenie symboliczne, walki z najeźdźcą. Odbiera się nią jako bohatera narodowego. Niektórzy historycy uważają nawet, że po tym, gdy została żoną Sulejmana najazdy Tatarów przybrały łagodniejszą formę. Nie nękali już tak Ukraińców i Rusinów - wyjaśniała Natalia Celer.

Dlaczego warto sięgnąć po tę lekturę i jakim językiem jest napisana? Z nagrania audycji można się też dowiedzieć, skąd wziął się jej przydomek Roksolana i czy rzeczywiście była ona pięknością nie z tej ziemi. 

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Joanną Jodełką, laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru (dla najlepszych polskich książek kryminalnych) za powieść "Wariatka".

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Natalia Celer (tłumaczka), Joanna Jodełka (pisarka)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 22.09

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogactwo wielokulturowej Ukrainy, z którego powinniśmy czerpać

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 05:40
- Lwów rodzi silną tożsamość, ludzie mówią, że "są narodowości lwowskiej". Jeden z bohaterów mojej książki przyznaje, że jest człowiekiem pogranicza - opowiada Żanna Słoniowska.
rozwiń zwiń