"Bajka o Rašce" - Ota Pavel inaczej o sporcie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:43
- O sporcie głównie piszą entuzjaści dla entuzjastów. Ta książka natomiast to opowieści o ludziach, bardzo uniwersalne, ponieważ traktują o zmaganiu się z samym sobą, o upadku i zwycięstwie - mówi Mariusz Szczygieł o zbiorze reportaży Oty Pavla "Bajka o Rašce".
Audio
  • Mariusz Szczygieł o książce "Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe" Oty Pavla (Moje książki/Jedynka)
- Bajka o Race jest oparta na prawdzie, ale forma jest baśniowa - mówi Mariusz Szczygieł (na zdjęciu Ji Raka)
- "Bajka o Rašce" jest oparta na prawdzie, ale forma jest baśniowa - mówi Mariusz Szczygieł (na zdjęciu Jiří Raška)Foto: PAP/CTK

Tytuł książki pochodzi od słynnego czeskiego skoczka narciarskiego Jiřiego Raški. - Ota Pavel ciężko chorował, bardzo dużo przebywał w szpitalach psychiatrycznych. Jego praca literacka była elementem terapii. Samo leczenie i pobyt w szpitalu nazywał wejściem do piekła i pokonywaniem jego kolejnych kręgów. Czasami jednak wychodził na przepustkę i wtedy spotykał się Jiřim Rašką w jego domu w górach. Ten ostatni wspominal później, że był wypytywany o wszystko - opowiada Mariusz Szczygieł.

Jacy inni jeszcze sportowcy są bohaterami książki "Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe", na czym polega wyjątkowość innej książki Oty Pavla - "Śmierć pięknych saren" i jaką umiejętność posiedli czescy pisarze, której brakuje Polakom, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki z cyklu Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Mariusz Szczygieł (reportażysta, czechofil)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 20.32

pg


Czytaj także

"Kacica". Czesi jako śmiejące się bestie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 02:14
- Pavel Kohout doszedł do wniosku, że jeśli świat ma się zmienić na lepsze, to musi się to zacząć w człowieku, w jego sercu, indywidualnie we wnętrzu każdego z nas - mówi Mariusz Szczygieł, pisarz.
rozwiń zwiń