X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagrody Identitas dla J. M. Rymkiewicza i prof. Halickiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 15:46
Jarosław Marek Rymkiewicz w kategorii literackiej oraz prof. Beata Halicka w kategorii historycznej zostali laureatami Nagrody Identitas dla autorów najlepszych książek minionego roku.
Audio
  • Andrzej Horubała, prof. Andrzej Paczkowski i prof. Beata Halicka o Nagrodach Identitas (Moje książki/Jedynka)
  • Grzegorz Kalinowski o książce "Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone" (Moje książki/Jedynka)
Gala wręczenia Nagród Identitas 2016
Gala wręczenia Nagród Identitas 2016Foto: Łukasz Kowalski/IAR

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 13 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie. Jarosław Marek Rymkiewicz, który nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości, został doceniony za tom poezji "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie".

Prof. Beata Halicka, autorka książki "Polski Dziki Zachód" Te czasy były na tyle trudne, często straszne i brutalne, że nie chciałam opowiadać tylko negatywnej historii

- Rymkiewicz zdaje się być tutaj poetą bardzo szerokiego spektrum. Od ślimaka i jakiś kwiatków, które przekwitając znaczą przemijanie, aż po wieszczów, z którymi się mierzy czy poetów niższego rzędu typu Staff czy Tetmajer - tłumaczy Andrzej Horubała, członek jury.

Laureatką Nagrody Identitas została również prof. Beata Halicka za książkę "Polski Dziki Zachód". Jest to opowieść o tym, jak kształtowała się społeczność tzw. Ziem Odzyskanych w pierwszych latach po wojnie, bazująca na pamiętnikach i wspomnieniach tworzących ją Polaków, Niemców i Rosjan.

- Myślę, że dzięki sięgnięciu do takiego źródła miałam możliwość dużo lepiej wczuć się w tę sytuację tych ludzi i wzbudzić w sobie empatię. Te czasy były na tyle trudne, często straszne i brutalne, że nie chciałam opowiadać tylko negatywnej historii. Zawsze w takich trudnych sytuacjach chodzi też o to, że są ludzie, którzy sprawdzają się w swoich postawach moralnych. Szukałam takich właśnie przykładów, żeby zrównoważyć brutalność tamtych czasów - opowiada autorka.

W jakim kontekście w jednym z wierszy z tomiku "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie" Jarosława Marka Rymkiewicza pojawia się w dworzec Łódź Fabryczna i do jakiego filmu nawiązuje na początku swej książki prof. Halicka, dowiesz się z nagrania audycji.

Gościem pierwszej części audycji był Grzegorz Kalinowski, autor książki "Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone". Posłuchaj dźwięku.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Andrzej Horubała (członek Jury Nagrody Literackiej Identitas), prof. Andrzej Paczkowski (przewodniczący Jury Nagrody Historycznej Identitas), prof. Beata Halicka (autorka książki "Polski Dziki Zachód"), Grzegorz Kalinowski (autor książki "Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone")

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 21.27

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rymkiewicz - poeta bezdni z nagrodą Orfeusz 2016

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 00:26
- Jarosław Maria Rymkiewicz to poeta ontologicznej bezdni, bez łatwego pocieszenia religią, bez prostej metafizyki. To poeta sprzeczności - uważa prof. Jarosław Ławski, przewodniczący jury nagrody im. K. I. Gałczyńskiego "Orfeusz".
rozwiń zwiń