"Książkę o Hepnarowej powinien przeczytać każdy, kto ma dziecko"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:29
- Mimo krótkiego życia, sformułowała ona następujące zdanie: "Jestem bogiem swojego prawa do zemsty". Co też wydarzyło się w życiu tej młodej osoby, że w wieku 22 lat chciała się zemścić na społeczeństwie bez względu na konsekwencje? - docieka w radiowej Jedynce Mariusz Szczygieł.
Audio
  • Mariusz Szczygieł o książce "Ja, Olga Hepnarová" (Moje książki/Jedynka)
  • Fragment archiwalnej audycji Doroty Gacek "Sztuka czytania", której gościem był Ryszard Kapuściński (Moje książki/Jedynka)
Grafika według portretu Olgi Hepnarovej na tle miejsca, w którym dokonała swojej zbrodni
Grafika według portretu Olgi Hepnarovej na tle miejsca, w którym dokonała swojej zbrodniFoto: Janykula/Dezidor/wikimedia/CC BY-SA 3.0

10 lipca 1973 roku 22-letnia Olga Hepnarová wjechała ciężarówką w pełen ludzi przystanek tramwajowy przy alei Obrońców Pokoju w Pradze. Zginęło osiem osób, a wiele zostało rannych. Tragiczną historię masowej zabójczyni, ostatniej kobiety skazanej w Czechosłowacji na karę śmierci, opisał Roman Cílek w książce "Ja, Olga Hepnarová". Autor próbuje prześledzić całe życie Hepnarovej, od dzieciństwa aż do jej śmieci. Dociera do zachowanych dokumentów oraz ludzi, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z dziewczyną.

- Kiedy Olga Hepnarová chodziła do szkoły podstawowej, inne dzieci śmiały się z niej, popychały ją, szydziły i nazywały "mumią". Wzięło się to stąd, że chodziła w taki dziwny sposób, jakby nie kontaktowała się ze światem, na wpół śpiąco. W domu z kolei miała wrażenie, że jej siostra jest lepiej traktowana. Jako nastolatka zaczęła zakochiwać się w kobietach, i to był następny problem. Nie zapominajmy, że to był koniec lat 60. XX wieku. Cały system, całą cywilizację, która ją otaczała, odbierała jako źródło cierpień - tłumaczy Mariusz Szczygieł.

Jak bohaterkę swojej książki ocenia sam Roman Cílek, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również fragment archiwalnej audycji Doroty Gacek "Sztuka czytania", której gościem był Ryszard Kapuściński. 23 stycznia minie 10. rocznica śmierci tego cenionego reportażysty, ale i poety.

Na podstawie książki "Ja, Olga Hepnarová" powstał film pod tym samym tytułem. W kinach już od 13 stycznia.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Mariusz Szczygieł (pisarz, reportażysta, czechofil)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 21.12

pg/mg

Czytaj także

"Bajka o Rašce" - Ota Pavel inaczej o sporcie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:43
- O sporcie głównie piszą entuzjaści dla entuzjastów. Ta książka natomiast to opowieści o ludziach, bardzo uniwersalne, ponieważ traktują o zmaganiu się z samym sobą, o upadku i zwycięstwie - mówi Mariusz Szczygieł o zbiorze reportaży Oty Pavla "Bajka o Rašce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od praskiego tramwaju do historii mrożącej krew w żyłach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 01:12
- Początkiem całej historii "Idealnej" był praski tramwaj. W deszczowe listopadowe popołudnie odkryłam kamerę na tramwaju i pomyślałam, że dobuduję do tego historię - opowiada Magda Stachula.
rozwiń zwiń