Kryminały, reportaże, poezja... Co się czyta w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 16:01
Statystyki wykazują, że w świecie w ogóle czyta się coraz mniej, ale są kraje, w których czyta się dużo i ciągle jest zapotrzebowanie na trudniejsze, ambitne książki.
Audio
  • Jakie książki czytają Europejczycy (Moje książki/Jedynka)

To co łączy rynek czytelniczy poszczególnych państw w Europie, to już od lat wysoka popularność powieści kryminalnych. - Jeżeli np. w Rosji wielotomowa historia tego kraju zdobywa niewiarygodne powodzenie, dlatego że poleca ją Borys Akunin, autor serii kryminałów, to o czymś to świadczy. Inny popularny wśród europejskich czytelników gatunek to literatura faktu. Występują jednak duże różnice pomiędzy tym, co my w Polsce rozumiemy pod tym pojęciem a tym, jak się je interpretuje w innych krajach - podkreśla dr Marek Gumkowski, literaturoznawca i krytyk.

W Polsce jest bardzo wielu miłośników kryminałów rodem ze Skandynawii. A jak ten gatunek jest odberany tam ta miejscu? - Spotkałam się z taką opinią szwedzkiego krytyka, że ta fala popularności w samej Szwecji powoli już opada. Trudno mi powiedzieć, jak jest w Danii i Norwegii. Odnoszę jednak wrażenie, że kryminałów czyta się tam dużo, ponieważ dużo się ich wydaje. To jest przecież gatunek komercyjny i wydawnictwa tylko dlatego je produkują, że jest na nie popyt - tłumaczy Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury.

Jak promowane są w Europie książki europejskich autorów i kto z nich zdobywa najwięcej nagród literackich, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Bogusława Sochańska (tłumaczka, dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury), dr Marek Gumkowski (literaturoznawca, krytyk), Pierre Assouline (pisarz, członek Akademii Goncourtów, krytyk)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/ab

Czytaj także

"Literatura kobieca to nie tylko romanse"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:57
- Od 5 lat w Siedlcach jest organizowany Festiwal Literatury Kobiecej. Spektrum gatunków, tematów i stylów, które się tam pojawiają, jest ogromne. To nie tylko romanse, ale również sagi historyczne, kryminały czy powieści satyryczne. Łączy je to, że zostały napisane przez kobiety - mówi pisarka Anna Fryczkowska.
rozwiń zwiń