X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kryminały, reportaże, poezja... Co się czyta w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 16:01
Statystyki wykazują, że w świecie w ogóle czyta się coraz mniej, ale są kraje, w których czyta się dużo i ciągle jest zapotrzebowanie na trudniejsze, ambitne książki.
Audio
  • Jakie książki czytają Europejczycy (Moje książki/Jedynka)

To co łączy rynek czytelniczy poszczególnych państw w Europie, to już od lat wysoka popularność powieści kryminalnych. - Jeżeli np. w Rosji wielotomowa historia tego kraju zdobywa niewiarygodne powodzenie, dlatego że poleca ją Borys Akunin, autor serii kryminałów, to o czymś to świadczy. Inny popularny wśród europejskich czytelników gatunek to literatura faktu. Występują jednak duże różnice pomiędzy tym, co my w Polsce rozumiemy pod tym pojęciem a tym, jak się je interpretuje w innych krajach - podkreśla dr Marek Gumkowski, literaturoznawca i krytyk.

W Polsce jest bardzo wielu miłośników kryminałów rodem ze Skandynawii. A jak ten gatunek jest odberany tam ta miejscu? - Spotkałam się z taką opinią szwedzkiego krytyka, że ta fala popularności w samej Szwecji powoli już opada. Trudno mi powiedzieć, jak jest w Danii i Norwegii. Odnoszę jednak wrażenie, że kryminałów czyta się tam dużo, ponieważ dużo się ich wydaje. To jest przecież gatunek komercyjny i wydawnictwa tylko dlatego je produkują, że jest na nie popyt - tłumaczy Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury.

Jak promowane są w Europie książki europejskich autorów i kto z nich zdobywa najwięcej nagród literackich, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Bogusława Sochańska (tłumaczka, dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury), dr Marek Gumkowski (literaturoznawca, krytyk), Pierre Assouline (pisarz, członek Akademii Goncourtów, krytyk)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/ab

Komentarze1
aby dodać komentarz
olsenolsen12017-03-18 14:00 Zgłoś
To prawda - skandynawskie kryminały cieszą się dużą popularnością, ale ja np. wolę bardziej amerykańskie klimaty. Tak jak np. u Ricka Riordana w "Tańcu Wdowca", gdzie akcja rozgrywa się w słonecznym Teksasie i przy sporej ilości tequili. ;) Świetny kryminał z branżą muzyczną w tle. Czekam teraz na kolejne jego książki.

Czytaj także

"Literatura kobieca to nie tylko romanse"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:57
- Od 5 lat w Siedlcach jest organizowany Festiwal Literatury Kobiecej. Spektrum gatunków, tematów i stylów, które się tam pojawiają, jest ogromne. To nie tylko romanse, ale również sagi historyczne, kryminały czy powieści satyryczne. Łączy je to, że zostały napisane przez kobiety - mówi pisarka Anna Fryczkowska.
rozwiń zwiń