Odradzające się życie teatralne powojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:27
- Warszawa, wydawałoby się, że zbadana i ciesząca się coraz większym zainteresowaniem, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich jest to, co się działo w stolicy tuż po wojnie - mówi Tomasz Mościcki, autor książki "Warszawskie sezony teatralne 1944-1949".
Audio
  • Tomasz Mościcki o książce "Warszawskie sezony teatralne 1944-1949" (Moje książki/Jedynka)
  • Ryszard Ćwirlej o swoich powieściach kryminalnych (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Warszawskie sezony teatralne 1944-1949
Fragment okładki książki "Warszawskie sezony teatralne 1944-1949"Foto: materiały prom./Fundacja Historia i Kultura

Licząca ponad 1300 stron dokumentalna praca to kontynuacja opowieści o warszawskich scenach, którą Tomasz Mościcki rozpoczął w przychylnie przyjętej kronice "Teatry Warszawy 1944–1945". Z jego kolejnej książki dowiadujemy się między innymi, że istniejący do dziś Teatr Powszechny powstał w październiku 1944 roku jako Teatr m. st. Warszawy.

- Siedziba teatru mieściła się na ulicy Inżynierskiej. Jego zespół działał w warunkach, które dziś trudno sobie wyobrazić. Choć prawy brzeg miasta, Praga, był stosunkowo mało zniszczony, nie było dostępu do elektryczności, kanalizacji itp. W budynkach nie było też szyb - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Jaki był tytuł pierwszego powojennego przedstawienia, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z Ryszardem Ćwirlejem, autorem poczytnych kryminałów historycznych z różnych epok, zawsze jednak usytuowanych w Poznaniu i wykorzystujących gwarę poznańską.

***

Tytuł audycji: Moje książki (w paśmie "Kulturalna Jedynka")

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Tomasz Mościcki (autor książek o teatrze, teatrolog, historyk teatru, krytyk teatralny, fotograf, dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 1.01.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/ab


Czytaj także

"Sen o Rybakach" - opowieść o zaginionej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 09:00
Juliusz Kulesza - uczestnik Powstania Warszawskiego, autor książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia II wojny światowej - stworzył książkowy portret miejsca, w którym spędził dzieciństwo.
rozwiń zwiń