Zofia Posmysz: syk lokomotywy brzmiał w Auschwitz przerażająco

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 11:45
- Gdy pociąg naładowany ludźmi przeznaczonymi do gazu zatrzymywał się na rampie, słychać było syk lokomotywy. Ten straszny dźwięk nieraz budził mnie w nocy - mówi w radiowej Jedynce Zofia Posmysz, pisarka i autorka reportaży radiowych.
Audio
  • Zofia Posmysz o piekle Auschwitz i radzeniu sobie z wojenną traumą (Moje książki/Jedynka)
Zofia Posmysz
Zofia PosmyszFoto: Mat. pras./Magdalena Kuc

Posmysz_Krolestwo za mgla_3D_500pcx.jpg

Kiedy miała 19 lat, Zofia Posmysz trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Cudem przeżyła. Po wojnie napisała "Pasażerkę" - historię skomplikowanej relacji między esesmanką a jej polską sekretarką, więźniarką Auschwitz. Pierwotnie "Pasażerka" była słuchowiskiem, potem filmem w reżyserii Andrzeja Munka, następnie - powieścią, a w końcu - operą. O piekle Auschwitz opowiada także mniej znana, właśnie wnowiona, książka tej autorki - "Wakacje nad Adriatykiem".

Zofia Posmysz to także pierwsza autorka powieści radiowej "W Jezioranach", którą tworzyła przez 25 lat. 

Właśnie ukazał się wywiad-rzeka, zatytułowany "Królestwo za mgłą. Z autorką Pasażerki rozmawia Michał Wójcik". Gość audycji opowiada w tej książce o swoich latach w obozie w Auschwitz, o życiu poza drutami, a także o pracy w radiu.

Po ilu latach były więzień Auschwitz przestaje się wzdrygać na dźwięk języka niemieckiego? Jakiej muzyki już nigdy nie jest w stanie słuchać? I jakim cudem można nie znać uczucia nienawiści, chociaż się przeszło przez obóz koncentracyjny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Zofia Posmysz (pisarka, autorka reportaży radiowych)

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 21.11

pg

Czytaj także

"Książkę o Hepnarowej powinien przeczytać każdy, kto ma dziecko"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:29
- Mimo krótkiego życia, sformułowała ona następujące zdanie: "Jestem bogiem swojego prawa do zemsty". Co też wydarzyło się w życiu tej młodej osoby, że w wieku 22 lat chciała się zemścić na społeczeństwie bez względu na konsekwencje? - docieka w radiowej Jedynce Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminały, reportaże, poezja... Co się czyta w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 16:01
Statystyki wykazują, że w świecie w ogóle czyta się coraz mniej, ale są kraje, w których czyta się dużo i ciągle jest zapotrzebowanie na trudniejsze, ambitne książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odradzające się życie teatralne powojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:27
- Warszawa, wydawałoby się, że zbadana i ciesząca się coraz większym zainteresowaniem, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich jest to, co się działo w stolicy tuż po wojnie - mówi Tomasz Mościcki, autor książki "Warszawskie sezony teatralne 1944-1949".
rozwiń zwiń