Jacek Dehnel: to babcia wprowadziła mnie do literatury

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 16:02
- Gdy byłem małym chłopcem, babcia zaznajamiała mnie z wielkimi dziełami. Opowiadała mi np. fabuły wielkich sztuk. Mówiła: "Jak to jest możliwe, że masz 6 lat i nie znasz histori Makbeta?" - mówi pisarz i tłumacz Jacek Dehnel.
Audio
  • Jacek Dehnel o książce "Życie Lali przez nią samą opowiedziane" (Moje książki/Jedynka)
- Babia opowiadała do poduszki mnie i mojemu bratu mity greckie, historie ze swojego dzieciństwa i młodości, fabuły filmów i książek. To nie było w żaden sposób rozgraniczone. Dopiero w miarę dorastania uczyłem się rozkładać to wszystko na czynniki pierwsze - mówi Jacek Dehnel
- Babia opowiadała do poduszki mnie i mojemu bratu mity greckie, historie ze swojego dzieciństwa i młodości, fabuły filmów i książek. To nie było w żaden sposób rozgraniczone. Dopiero w miarę dorastania uczyłem się rozkładać to wszystko na czynniki pierwsze - mówi Jacek DehnelFoto: Paweł Supernak/PAP

Gość radiowej Jedynki debiutował w 2006 roku powieścią "Lala". Pierwowzorem tytułowej bohaterki książki, powoli odchodzącej ze świata i snującą barwne opowieści o przeszłości, jest babcia pisarza Helena Karpińska. Teraz możemy poznać ją jako autorkę. Jej opowiadania, teksty słuchowisk, wspomnienia, zilustrowane rodzinnymi zdjęciami, ukazują się w książce "Życie Lali przez nią samą opowiedziane".

- Myślę, że postępowałem tak, jak postępowałby każdy redaktor, który dostał takie teksty. To znaczy ciąłem, wyrzucałem, niekiedy działałem naprawdę ostro. Miałem jednak dużo dobrego materiału, i też dużo materiału, mam wrażenie, który jest ciekawy jako literatura z lat 60. czy 70. - podkreśla Jacek Dehnel.

Kiedy zaczęła rodzić się Lala – autorka i według jakiego klucza wybrane zostały opowiadania science fiction, które znalazły się w książce "Życie Lali przez nią samą opowiedziane", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jacek Dehnel (pisarz, tłumacz)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/gs

Czytaj także

Jacek Dehnel: szukałem literówek w "W pustyni i w puszczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:11
Pisarz przyznał w radiowej Jedynce, że gdy miał 5 lat trafił do szpitala i w trakcie rekonwalescencji szukał błędów w "W pustyni i w puszczy". Zaznaczał te literówki wkładając między kartki chusteczki higieniczne pachnące lizolem.
rozwiń zwiń